تفاوت وبسایت و وبلاگ

ممکن است وبلاگ و وبسایت در نگاه اول دارای مشابهت باشند، اما تفاوت‌های زیادی با هم دارند و این امکان وجود دارد که تشخیص تفاوت های وبلاگ و وبسایت به لحاظ ظاهر و عملکرد برای برخی افراد آسان نباشد. وبلاگ و وبسایت هر دو جهت نشر مطلب در وب به کار می‌روند. به طور کلی در موارد زیر بین وبلاگ و وبسایت تفاوت وجود دارد :

وبلاگ تشکیل شده از تعدادی پست که بر اساس تاریخ درج، مرتب می‌شوند و معمولا شامل خاطرات و رویدادهای روزانه می‌باشند؛ ماهیت وبلاگ‌ها در بسیاری از موارد شخصی و قابل تشخیص است. در وبلاگ مطالب به صورت آرشیوهای تاریخی و موضوعی قابل دستیابی هستند.

وبسایت‌ها صفحه‌ای در وب با آدرس ویژه هستند که میزبانی آنها توسط وب‌سرور انجام می‌شود و برای منتقل کردن اطلاعات از پروتکل HTTP  استفاده می‌کنند. صفحات وب با آدرس (URL) مرورگر وب در دسترس قرار می‌گیرند. بیشتر وب‌سایت‌ها با یک صفحه اصلی شروع می‌شوند و با لینک‌های صفحه اصلی امکان دسترسی به مطالب دیگر صفحه‌ها وجود دارد. وبسایت‌ها با اهداف خاص طراحی می‌شوند و دارای کاربرد‌های متفاوتی هستند.

از لحاظ ساختاری وبلاگ نسبت به وبسایت پیچیدگی ساختاری کمتری را دارا می باشد و به لحاظ قالب دارای محدودیت بیشتری می‌باشد. وبلاگ نسبت به وبسایت فعال‍‌‌تر است و به روز کردن آن راحت‌تر است. همچنین وبلاگ‌ها به صورت رایگان هستند.

وبسایت دارای پیچیدگی در طراحی می‌باشد و هزینه‌بر می‌باشد. اما قابلیت تغییر در محتوا و ظاهر را دارا می‌باشد.

Close Menu