معایب گوگل کروم

29 دسامبر, 2020, 0نظر,173 بازدید

گوگل در آینده یکی از ضعف‌های مهم مرورگر کروم را برطرف می‌کند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

توسعه‌دهندگان گوگل کروم قصد دارند از طریق قابلیتی در ویندوز ۱۰ به‌نام TerminateProcess، فرایند آزادسازی حافظه‌ی رم اشغال‌شده‌ی مرورگر را تسریع کنند. استفاده زیاد از رم یکی از معایب مرورگر گوگل کروم است.

گوگل کروم (Google Chrome) امروزه محبوب‌ترین مرورگر وب در دنیا محسوب می‌شود و با وجود تمامی مزایایش، ضعف بزرگی دارد: گوگل کروم فضای بسیار زیادی از حافظه‌ی رم سیستم را اشغال می‌کند. پیش‌تر در ژوئن ۲۰۲۰ (خرداد و تیر ۱۳۹۹)، در گزارشی اعلام شد گوگل قصد دارد از فناوری کلاس هیپ مایکروسافت استفاده کند تا حافظه‌ی رم اشغال‌شده‌ی کروم را یک‌سوم کاهش دهد.

گوگل فرایند استفاده از Segment Heap را آغاز کرد؛ اما این فناوری باعث بروز برخی بی‌ثباتی‌ها در کروم شد؛ به همین دلیل، شرکت اهل مانتین‌ویو در نهایت تصمیم گرفت Segment Heap را کنار بگذارد.
مصرف بیش از حد رم برای کاربران این مرورگر بسیار آزاردهنده است و باعث می‌شود کار با کروم روی سیستم‌های قدیمی طاقت‌فرسا شود. هرچه تب‌های بیشتری باز کنید، کروم کُندتر می‌شود و روی تجربه‌ی وب‌‌گردی اثر منفی می‌گذارد.

در نهایت، ممکن است به جایی برسید که عملکرد سیستم بسیار کُند شود و در این حین، تب‌ها را ببندید؛ اما پس از بستن تب‌ها، همچنان اشغال حافظه‌ی رم را شاهد باشید. به‌نظر می‌رسد گوگل می‌کوشد تا این مشکل را رفع کند.
به‌تازگی خبرگزاری تامزگاید در گزارشی اعلام کرده است توسعه‌دهندگان گوگل کروم قصد دارند از یکی از APIهای ویندوز ۱۰ با نام TerminateProcess بهره بگیرند تا پردازش‌های مرورگر را کاملا خاموش کنند. قابلیت یاد شده بدون در نظر گرفتن شرایط و عواقب بعدی،‌ پردازش‌های مدنظر و تمامی تردهای وابسته‌ به آن را از دسترس خارج می‌کند.

در واقع، گوگل می‌گوید:

TerminateProcess به کاربران کمک می‌کند حافظه‌ی استفاده‌شده‌ی کروم را بسیار سریع‌تر و بهتر بازیابی کنند. به‌گفته‌ی گوگل، بستن کامل فرایند پردازشی خاص سخت و هزینه‌بر و کُند است و به‌دلیل پیچیدگی نرم‌افزارها، غیرممکن است بتوان از Race Condition جلوگیری کرد. در چند وقت‌ اخیر، گوگل برای انواعی از پردازش‌ها به‌تدریج سراغ TerminateProcess رفته است.

در‌ حال حاضر بستن تب‌ها یا به‌طور ‌کلی بستن خودِ مرورگر کروم درحالی‌که سیستم دچار کُندی شده، ممکن است به‌سرعت حافظه‌ی رم را آزاد نکند. بااین‌حال، با استفاده از TerminateProcess احتمالاً این نوع رفتار کروم از بین می‌رود و تعداد کرش‌های مرورگر کاهش می‌آید.

TerminateProcess جزو قابلیت‌های سیستم‌عامل ویندوز است و این یعنی تلاش‌های توسعه‌دهندگان گوگل صرفا مخصوص نسخه‌ی ویندوز ۱۰ کروم است. فعلا دقیق نمی‌دانیم به‌روزرسانی جدید کروم با هدف رفع مشکل یادشده کِی منتشر می‌شود و گوگل نیز تاریخ خاصی اعلام نکرده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + دو =