5 دلیل برای استفاده از php

10 آگوست, 2020, 0نظر,447 بازدید

5 دلیل برای استفاده از php

زمان مطالعه: 5 دقیقه

5 دلیل برای استفاده از php

زبان های برنامه نویسی بی شماری برای نوشتن برنامه های کامپیوتری، وب سایت ها و اپلیکیشن های وجود دارد اما در این بین زبان هایی که راحتی توسعه برنامه، کتابخانه ها و توابع آماده، توسعه دهندگان بیشتر و معتبر تر، اجرای سریع تر بر روی کامپیوتر ها را به ارمغان بیاورند همه گیر خواهند شد و رشد خواهند کرد. برای ساختن وب سایت زبان های زیادی موجود هست مثل: پایتون، php ، سی شارپ، جاوا، روبی و… در این بین زبان php  توانسته است طرفداران بیشتری را به خود اختصاص دهد و هم از طرف توسعه دهندگان مورد قبول است و هم مشتریان به علت توسعه سریع و کارایی محصول نهایی از این زبان راضی هستند.

حال چرا php این مقدار مورد قبول است و طرفداران زیادی دارد؟ همانطور که در بالا اشاره کردیم یک زبان برنامه نویسی باید توسعه دهندگان، کتابخانه های آماده و قوی، سرعت اجرای مناسب و… را داشته باشد تا مورد استفاده قرار گیرد خب php  تقریبا همه این ویژگی ها را دارد و حتی بیشتر از این هم به ما ارائه خواهد کرد.

5 دلیل برای استفاده از php
5 دلیل برای استفاده از php

تاریخچه php

توسعهٔ‌پی‌اچ‌پی از سال ۱۹۹۴ و زمانی آغاز شد که راسموس لردورف تعدادی اسکریپت به زبان سی نوشت تا صفحهٔ خانگی خود را مدیریت کند. این اسکریپت‌ها که به صورت رابط دروازهٔ مشترک  نوشته شده‌بودند، مسئول انجام عملیات‌های ساده‌ای مانند نشان دادن رزومهٔ راسموس و بررسی آمارهای بازدید از وب‌گاه او بودند.

با گسترش اسکریپت‌ها و افزودن توانایی تعامل با فرم‌های وب و ارتباط با پایگاه‌های داده، نام صفحهٔ خانگی شخصی/مفسر فرم یا PHP/FI برای آن‌ها انتخاب شد. PHP/FI می‌توانست برای ایجاد نرم‌افزارهای سادهٔ وب استفاده شود.

در ابتدا، لردورف برای یافتن خطاهای این اسکریپت‌ها و بهبود آن‌ها، در ۸ جون سال ۱۹۹۵ میلادی اسکریپت‌ها را با نام ابزارهای صفحهٔ خانگی شخصی نسخهٔ ۱٫۰  تحت مجوز عمومی گنو روی گروه خبری یوزنت منتشر کرد. این نسخهٔ اولیه بسیاری از ویژگی‌های نسخهٔ کنونی این زبان را داشت.

متغیرها به سبک زبان پرل بودند، مدیریت فرم‌ها وجود داشت و می‌شد کدها را در درون کدهای اچ‌تی‌ام‌ال قرار داد. قواعد پی‌اچ‌پی نیز از زبان پرل پیروی می‌کردند، اما ساده‌تر، محدودتر و ناپایدارتر بودند. با شکل‌گیری یک گروه برنامه‌نویسی و بعد از انجام تست‌های فراوان روی نسخهٔ بتا و بازنویسی موتور تجزیه‌کننده، سرانجام PHP/FI نسخهٔ ۲٫۰ در نوامبر سال ۱۹۹۷ میلادی منتشر گردید.

اندی گاتسمن و زیو سوراسکی با بازنویسی موتور تجزیه‌کننده در سال ۱۹۹۷ میلادی پایه و اساس نسخهٔ ۳ پی‌اچ‌پی را بنیان نهادند. این دو نفر با همراهی لردورف با تغییر نام پی‌اچ‌پی به پی‌اچ‌پی: پیش‌پردازندهٔ ابرمتن که یک مخفف بازگشتی است، در ماه جون ۱۹۹۸ میلادی رسماً پی‌اچ‌پی نسخهٔ ۳٫۰ را منتشر کردند.

بعد از این اتفاق گاتسمن و سوراسکی شروع به نوشتن هستهٔ جدیدی برای زبان پی‌اچ‌پی کردند که منجر به به‌وجودآمدن موتور زِند در سال ۱۹۹۹ میلادی شد. آن‌ها همچنین شرکت زِند تکنولوژی را در کشور اسرائیل تأسیس کردند.

در تاریخ ۲۲ مه سال ۲۰۰۰ میلادی، پی‌اچ‌پی نسخهٔ ۴ که از موتور زند نسخهٔ ۱٫۰ استفاده می‌کرد، منتشر شد.

این نسخه تا ماه اوت سال ۲۰۰۸ میلادی توسعه یافت و به زیرنسخهٔ ۴٫۴٫۹ رسید. هم‌اکنون پشتیبانی این نسخه به پایان رسیده‌است و هیچ به‌روزرسانی برای آن منتشر نمی‌شود.

در ۱۳ ژوئیه سال ۲۰۰۴ میلادی، نسخهٔ ۵ پی‌اچ‌پی که از موتور زند نسخهٔ ۲ بهره می‌برد، منتشر شد. نسخهٔ ۵ ویژگی‌های زیادی را به پی‌اچ‌پی اضافه کرد. پشتیبانی کامل از شیء گرایی، افزونهٔ PDO  (که دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی را ممکن می‌ساخت) و بهبود بازدهی از جملهٔ این ویژگی‌ها محسوب می‌شد.

از سال ۲۰۰۸ به بعد، با پایان یافتن پشتیبانی از تمامی نسخه‌های قدیمی‌تر پی‌اچ‌پی، نسخهٔ ۵ تنها نسخهٔ در حال گسترش است.

در کنار نسخهٔ ۵ پی‌اچ‌پی یک نسخهٔ اصلی دیگر در حال توسعه است. با توجه به تغییرات عمدهٔ موجود در این نسخه از جمله پشتیبانی کامل از یونیکد، قرار بود این نسخه به عنوان نسخهٔ ۶ پی‌اچ‌پی منتشر گردد. اما پیاده‌سازی پشتیبانی از یونیکد بیش از آن‌چه انتظار می‌رفت، به طول انجامید. این امر باعث شد تا در مارس سال ۲۰۱۰ میلادی، این نسخه به بخش در حال توسعه  منتقل شد و دیگر به آن نسخهٔ ۶ گفته نمی‌شود.

مهم‌ترین تغییرات این بخش جدید: حذف register_globals، magic quotes و safe mode . دلیل حذف magic quotes تأثیرات غیرقابل پیش‌بینی و دلیل حذف register_globals خطرهای امنیتی بود که در نرم‌افزارها ایجاد می‌کرد. به جای استفاده از magic qoutes برنامه نویس می‌تواند از تابع addslashes()یا توابع دقیق‌تری استفاده کنند که برای هر پایگاه داده ایجاد شده‌اند، مانند mysql_real_escape_string()که برای پایگاه داده مای‌اس‌کیوال طراحی شده‌است. توابعی که قرار است در نسخهٔ ۶ حذف شوند، از نسخهٔ ۵٫۳ به صورت توصیه‌نشده درآمده‌اند و استفاده از آن‌ها باعث بروز هشدار در نرم‌افزار خواهد شد.

تعداد بسیار زیادی از پروژه‌های بزرگ و متن‌باز که از زبان پی‌اچ‌پی استفاده می‌کنند، از سال ۲۰۰۸ با به وجود آمدن جنبش ابتکاری GoPHP5 به معنای برو به پی‌اچ‌پی ۵ دیگر از پی‌اچ‌پی نسخهٔ ۴ استفاده نمی‌کنند. این جنبش توسط بسیاری از توسعه‌دهندگان پی‌اچ‌پی پشتیبانی شد تا بتوانند به گسترش استفاده از نسخهٔ ۵ پی‌اچ‌پی کمک کنند.

مفسرهای زبان پی‌اچ‌پی برای هر دو معماری ۳۲بیتی و ۶۴بیتی موجود است. تنها استثنا سیستم‌عامل ویندوز است که فقط نسخه‌های ۳۲بیتی برای آن منتشر می‌شود. اما مدتی است که نسخه‌های ۶۴بیتی ویندوزی نیز به صورت امتحانی روی وب‌گاه پی‌اچ‌پی منتشر می‌شوند و استفاده از نسخه‌های امتحانی ۶۴بیتی ویندوز برای سرورهای بزرگ توصیه نمی‌شود.

5 دلیل برای استفاده از php
5 دلیل برای استفاده از php

5 دلیل برای استفاده از php

 1. متن باز است.
  همانطور که پیشتر در مطلبی درباره لاراول گفتیم متن باز بودن یک پروژه ویژگی بی نظیری است همانطور که شما کد های منبع پروژه php  را می بینید می توانید عیب های آن را دیده و اصلاح کنید و با اشتراک گذاری این نقص ها و باگ ها با دیگران باعث بهبود پروژه شوید.
 2. سازگاری
  php  سازگاری بالایی با هر سرور و سیستم عامل و پایگاه داده ای دارد و به راحتی می توان آن را بر روی سرور ها نصب و راه اندازی کرد.
 3. جامعه بزرگ توسعه دهندگان و استفاده کنندگان
  جامعه بزرگ توسعه دهنده اعث پیشرفت یک پروژه می شود که php هم از این قاعده مستثنا نیست. بزرگی جامعه php  به قدری است که شما با هر زبانی که صحبت میکنید و سرچ می کنید به راحتی جواب خود را پیدا خواهید کرد.
 4. سهولت یادگیری
  با منابع بی شماری که برای یادگیری وجود دارد شما به راحتی می توانید php  را یاد بگیرید و پروژه های خود را مبتنی بر آن توسعه دهید.
 5. فریم ورک ها کار را از این هم راحت تر کرده اند
  زبان php  خود به تنهایی آسان و قابل فهم و ساده است حال فریم ورک هایی که برای php ساخته شده است کار را بیش ار پیش آسانتر هم کرده است. فریم ورک ها ساختار و چهارچوبی خاص برای نظم دادن به کد نویسی و استفاده از نهایت قدرت زبان php  هستند. فریم ورک های php مثل: لاراول، سیمفونی ، کدایگنایتر ، کیک و… که هر کدام استفاده از توابع و کتابخانه های php  را راحت تر و ساده تر می کنند.

php  تنها زبان برنامه نویسی برای وب نیست ولی قطعا یکی از قوی ترین آن ها است زبانی که با توسعه دهندگان بی شمار از سرتاسر جهان ویژگی های خوب و رایگان خود بر روی بیش از 80 درصد از وب سایت های جهان در حال اجرا است و به آن ها قدرت می دهد. cms هایی مثل وردپرس، جوملا، پرستا شاپ و دروپال از php قدرت می گیرند.

در آخر ما تنها قسمت هایی از ویژگی های php  را گفتیم ولی خب این ها فقط فناوری و ابزار کار هستند و خب همانطور که دیگر زبان ها برای کارهایی مثل برنامه نویسی اندروید و ویندوز کارایی دارند فعلا php بهترین انتخاب در وب و ساخت سایت و وب اپلیکیشن است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هفت =