اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام در حال حاضر به یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌های بین کاربران ایرانی تبدیل شده است، به‌طوری که طبق آمار منتشر شده حدود 70درصد از کاربران تلگرام در سر تا سر دنیا، کاربران ایرانی هستند! از این رو، مطمئناً کمتر کسی را پیدا می‌کنید که در موبایل هوشمند خود این پیام‌رسان محبوب و دوست داشتنی و البته پر امکانات را نصب نداشته باشد.

پیام‌رسان تلگرام دارای نسخه‌های متعدد رسمی و غیر رسمی است، پیام‌رسان‌های Telegram و Telegram X، نسخه‌های خارجی و رسمی تلگرام و پیام‌رسان‌هایی نظیر موبوگرام، تلگرام فارسی، مای تلگرام، ویدو گرام، فلگرام، آی‌تله، تله گرام و … نسخه‌های غیر رسمی و البته ایرانی پیام‌رسان تلگرام محسوب می‌شوند؛ در واقع این نسخه‌ها، پوسته‌های فارسی نسخه اصلی تلگرام یعنی Telegram محسوب می‌شوند و امکانی خاص و اضافه‌ای به نسخه‌ی اصلی تلگرام اضافه نمی‌کنند، البته لازم به‌ذکر است که چندی پیش شرکت مالک تلگرام اعلام کرد که اجازه‌ی دسترسی به api تمام نسخه‌هایی که حالت روح را فعال دارند، مسدود خواهد کرد.

دلایل زیادی برای استفاده‌ی کاربران از پیام‌رسان تلگرام نظیر سرعت بالای کارکرد پیام‌رسان، امکانات بسیار زیاد و متنوع، امنیت بالا و … وجود دارد که همگان جذب این پیام‌رسان فوق‌العاده شده‌اند.

از بین این همه امکانات ریز و درشت موجود در اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام، قابلیت غیرفعال کردن دانلود خودکار در آن، می‌تواند یک قابلیت کاربردی و بدرد بخور باشد.

ما در این مقاله قصد داریم تا قابلیت غیرفعال کردن دانلود خودکار در تلگرام را با هم یاد بگیریم. با رابینت همراه باشید.

 

غیرفعال کردن دانلود خودکار در تلگرام

در منوی تنظیمات اپلیکیشن تلگرام گزینه‌هایی ارائه‌شده که با استفاده از آن‌ها می‌توان از دانلود خودکار انواع فایل‌ها جلوگیری کرد. دانلود خودکار فایل‌ها در تلگرام می‌تواند به‌ویژه در شرایطی که از اینترنت سیم‌کارت استفاده می‌کنید، به‌شدت آزاردهنده باشد! خوشبختانه اپلیکیشن تلگرام امکان غیرفعال کردن دانلود خودکار فایل در شرایط استفاده از اینترنت سیم‌کارت و وای‌فای را به‌طور مستقل به تفکیک نوع فایل ارائه می‌کند.

برای جلوگیری از دانلود خوکار فایل‌هایی نظیر عکس، ویدیو، عکس متحرک، موزیک و … کافیست که به روش زیر عمل کنید:

 • اپلیکیشن تلگرام را اجرا کنید.
 • آیکون سه خطی موجود در گوشه سمت چپ و بالای صفحه را لمس کنید تا منوی کشویی تلگرام باز شود.
 • گزینه Settings را انتخاب کنید.
 • گزینه Data and Storage را لمس نمایید.
 • در بخش Automatic media download، سه گزینه موجود است که هر یک به شرح زیر هستند:
  • گزینه In Private Chats: این گزینه مربوط به تنظیم وضعیت دانلود خودکار فایل‌ها در پیام‌های شخصی است.
  • گزینه In Groups: این گزینه مربوط به تنظیم وضعیت دانلود خودکار فایل‌ها در گروه‌ها است.
  • گزینه In Channels: این گزینه مربوط به تنظیم وضعیت دانلود خودکار فایل‌ها در کانال‌ها است.
 • هر یک از گزینه‌های موردنظرتان را انتخاب کرده و سپس در پنجره‌ای که نمایش داده شده، تیک فایل‌هایی که تمایل ندارید به‌صورت خودکار دانلود شوند را بردارید.
 • گزینه Save را بزنید.

 

اگر تمایل دارید که به‌کل از دانلود خودکار فایل‌ها جلوگیری کنید، کافیست که تیک تمام گزینه‌ها را در هر یک از حالات چت شخصی، گروه و کانال را بردارید. بنابراین به‌همین سادگی قادر به جلوگیری از دانلود خودکار فایل‌ها در تلگرام می‌شوید!

 

همان‌طور که مشاهده کردید ما در این مقاله به آموزش غیرفعال کردن دانلود خودکار پرداختیم، امیدواریم که این آموزش کمک شایانی به شما در این أمر کرده باشد، ممنون که با ما همراه بودید.

هم‌چنین می‌توانید تمامی آموزش‌های مرتبط با اپلیکیشن پیام‌رسان تلگرام را در لیست زیر مشاهده کنید.

آموزش مخفی کردن شماره در تلگرام

آموزش ساخت ایدی در تلگرام

آموزش چت کردن با افراد نزدیک در تلگرام

آموزش بلاک کردن افراد در تلگرام

نحوه ساخت و استفاده هم‌زمان از چند اکانت در تلگرام

نحوه ذخیره کردن پیام‌ها در تلگرام

تنظیمات حریم خصوصی در تلگرام

قفل کردن تلگرام با رمزعبور

مدیریت نشست‌های فعال در تلگرام

طریقه میوت کردن گروه‌ها و کانال‌ها در تلگرام

آموزش حذف پیام ارسال شده در تلگرام

آموزش ویرایش پیام ارسال شده در تلگرام