انتخاب دامنه مناسب

 انتخاب دامنه مناسب  از نکات مهم در طراحی سایت است. بعد از اینکه مشخص کردید به چه دلیل میخواهید سایت داشته باشید ، نوبت به انتخاب دامنه می رسد. دامنه یا اسم سایت اولین چیزی است که کاربر آن را می بیند. به طور مثال دامنه سایت ما  rabinet.net است. انتخاب درست دامنه مناسب می تواند هزینه تبلیغات و برندسازی را در بلند مدت کاهش دهد. شما باید برای انتخاب دامنه نهایت دقت را داشته باشید زیرا انتخاب درست دامنه متناسب با نوع خدمت و عملکرد سایت ، باعث حرفه ای نشان دادن شما می شود.

انواع دامنه

دامنه ها انواع مختلفی دارند که بر حسب پسوندشان از هم جدا می شوند. پسوند دامنه ها معمولا دو یا سه حرفی هستند که معمولا بر اساس موضوع یا کشور مبدا سایت هستند. توصیه ما این است که از پسوندهایی استفاده کنید که به گوش مخاطبان هدف شما آشنا باشد.

انتخاب دامنه مناسب

دامنه های 3 حرفی

از دامنه های سه حرفی که قطعا به گوش شما خورده است می توان از com. ، net. ، org. ، .edu ، .gov و .. یاد کرد. دامنه com. که محبوب ترین دامنه ثبت شده است از کلمه commerical به معنای تجاری آمده است، البته این روزها برای تمامی سایت ها از این پسوند استفاده می شود.

 

پسوند net. مخفف network  به معنای شبکه است. از این پسوند عموما برای سایت هایی که ارائه دهنده خدمات اینترنتی به کاربران هستند استفاده می شود.

پسوند org. مخفف کلمه organization  است. غالبا برای سازمان هایی که غیر تجاری هستند استفاده می شود.

پسوند biz. مخفف business  است و مختص به سایت های تجاری و کاری به خصوص در زمینه تجارت الکترونیک هستند.

پسوند gov. مخفف government به معنای دولت است و بیشتر برای سایت های دولتی کشورها کاربرد دارد.

edu. هم که مخفف education  به معنای آموزش است و در ایران بیشتر برای سایت های دانشگاهی استفاده می شود.

دامنه های دو حرفی

دامنه های دو حرفی مختص هر کشور هستند. دامنه ir. به عنوان دامنه بین المللی ایران در تمام دنیا شناخته می شود. پیشنهاد ما این است که هر دامنه ای انتخاب می کنید، پسوند ir. آن را هم خریداری کنید. در یک تحقیق اثبات شد که حدود 70 درصد کاربران اینترنت طبق عادت نام سایت را با پسوندهای رایج .ir  و .com  سرچ می کنند. پس از ابتدا سعی کنید که در انتخاب دامنه مناسب از دو پسوند ir. و com. انتخاب کنید. ما نام دامنه وبسایتمان را به دلیل نوع کسب و کار rabinet.net انتخاب کردیم،  اما می توانید rabinet.ir را سرچ کنید و نتیجه را ببینید.

انتخاب دامنه مناسب 1

 

چند نکته برای انتخاب دامنه مناسب

نام دامنه باید قابل برندسازی باشد

دامنه های که قابلیت برندسازی را داشته باشند بهتر از دامنه های رایج و عمومی هستند. نام دامنه چیزیست که کاربر می بیند و در بازدیدهای بعدی از آن استفاده می کند. مشتریان ما، به جای جستجو در گوگل برای رسیدن به سایت ما از کلمه رابینت استفاده می کنند. بهتر است قبل از ثبت دامنه آن را در شبکه های اجتماعی سرچ کنید. ایجاد شبکه های اجتماعی با نام دامنه شما می تواند در زمینه برندسازی به شما کمک کند.

نام دامنه باید تا حد امکان کوتاه باشد

در انتخاب دامنه مناسب هر چه نام ساده تر و کوتاه تر باشد راحت تر در ذهن کاربر می ماند. رابینت یک کلمه با 7 کاراکتر است که به راحتی در ذهن می ماند.  ما دامنه رابینت را به جای شرکت ایده پردازان … برای سایتمان انتخاب کردیم تا کاربر ما را به خاطر بسپارد. از اعداد و خط تیره هم در دامنه استفاده نکنید. نام دامنه می تواند مخفف نام شرکت باشد اما باید قابل تلفظ و برندسازی باشد.

انتخاب دامنه مناسب

دامنه مناسب فقط به یک شکل نوشته می شود

در انتخاب دامنه مناسب باید دقت کنید که چیزی که مخاطب می شنود و می نوید یکی باشد. به طور مثال اگر کسی به شما بگوید سایت بجو را باز کنید ممکن است آن را bejoo ، bejo بنویسید. یا اگر دامنه ما رابی وت بود ممکن بود به صورت rabivet یا rabiwet نوشته شود. پس به یاد داشته باشد کلمه فارسی که شما به عنوان دامنه انتخاب می کنید در انگلیسی به یک صورت نوشته شود.

 

در انتخاب دامنه مناسب عجله نکنید. دقت کنید که نام دامنه همیشه با شما خواهد بود ، این نام در طراحی لوگوی سایت ، برندسازی اثر مهمی دارد و همواره شما را با این نام می شناسند.

تیم رابینت از انتخاب دامنه مناسب تا طراحی سایت و تبلیغات در کنار شما خواهد بود. جهت استفاده از مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.