برنامه نویسی وب چیست و حوزه‌های آن

امروزه برنامه نویسی وب به یکی از مشاغل پردرآمد و یکی از نیازهای ضروری برای بسیاری از کسب و کارها تبدیل شده است. طراحی الگوریتم‌هایی خوانا و قابل درک برای کامپیوتر را برنامه نویسی می‌گویند. این الگوریتم‌ها باید به صورت کد و به زبان‌های مخصوص طراحی شوند که رایانه قابلیت درک و پردازش آن‌ها را داشته باشد.

برای شروع کار برنامه نویسی ابتدا باید بدانید که کار شما در کدام حوزه قرار می‌گیرد. سه بخش و حوزه متفاوت برنامه نویسی را در ادامه توضیح خواهیم داد.

حوزه موبایل: طراحی برنامه‌هایی برای اندروید و ios که روی انواع تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها قابل اجرا است.

حوزه دسکتاپ: انواع نرم افزارهایی که روی سیستم pc قابل نصب و اجرا باشد در این حوزه قرار می‌گیرند.

حوزه وب: گسترده‌ترین حوزه، برنامه نویسی وب است. هر گونه طراحی وب سایت و نوشتن برنامه‌های تحت وب در این حوزه قرار می‌گیرند. به دلیل جهانی شدن اینترنت همه گیر شدن آن، در این نوع از برنامه نویسی احتمال دیده شدن و پیشرفت بیشتری نسب به دو حوزه دیگر وجود دارد.

برنامه نویسی وب چیست
برنامه نویسی وب چیست

انواع برنامه نویسی تحت وب

Front-end:

همانطور که می‌دانید کلمه فرانت در زبان انگلیسی به معنای جلو و روبرو است. اصطلاح front-end در برنامه نویسی به معنای طراحی و کدنویسی قسمت‌های جلویی و قابل مشاهده وب سایت است. آیتم‌هایی که در front-end استفاده می‌شود برای مخاطب به صورت کامل قابل مشاهده است و به نوعی ویترین سایت به حساب می‌آید.

زبان‌های برنامه نویسی فرانت اند HTML، CSS و JavaScript هستند. زبان‌های فرانت اند و بک اند با یکدیگر متفاوت هستند. همه این موارد را پایین‌تر در قسمت زبان‌های برنامه نویسی توضیح خواهیم داد.

یک برنامه ریز فرانت اند علاوه بر تسلط به زبان‌های یاد شده باید مهارت‌های دیگری را در خود پرورش دهد. این فرد برای زیبا و چشم نواز کردن سایت باید باید به فتوشاپ و دیگر برنامه‌های گرافیکی تسلط داشته باشد. داشتن خلاقیت در برنامه نویسی فرانت اند بسیار مهم است. چرا که این قسمت از سایت همیشه در دسترس کاربر است و در صورت داشتن جاذبه‌های بصری مخاطب را به خود جذب می‌کند.

سایت شما باید پاسخگوی نیاز کاربران باشد. در این صورت بازدید شما بالا رفته و سایت موفقی در دست خواهید داشت. بنابراین شناخت نیاز کاربران برای برنامه نویس فرانت اند از اهمیت بالایی برخوردار است.

Back-end:

کلمه back به معنای پشت و عقب می‌باشد و طبق همین معنی برنامه نویسی back-end به معنای طراحی کدهای هسته‌ای و اصلی سایت است. این کدها برای کاربران و مخاطبان سایت قابل مشاهده نیست و به سرور فرستاده می‌شوند. برای طراحی سایت در شیراز باید هم به بک اند و هم به فرانت اند مسلط باشید.

اگر بخواهیم مسئله فرانت اند و بک اند را به صورت قابل فهم و روشن بیان کنیم باید یک ساختمان را مثال بزنیم. اگر ساختمان را همان سایت در نظر بگیریم نمای ساختمان، نورپردازی، شکل پنجره‌ها و سنگ‌های تزئینی روی نما همگی فرانت اند هستند و زیبایی بصری ساختمان را تامین می‌کنند؛ اما بنای اصلی و اولیه ساختمان مثل اسکلت، آجر، سیمان و بلوک‌های به کار رفته در بطن ساختمان که ما به آن‌ها دسترسی نداریم و قابل مشاهده نیستند همان بک اند در نظر گرفته می‌شوند.

زبان‌های برنامه نویسی تحت وب

  • HTML: HTML مخفف شده عبارت Hyper Text Markup Language است و در اصل یک زبان نشانه گذاری است. از این زبان برای ایجاد ساختار اصلی صفحه وب استفاده می‌شود. در این زبان بخش‌های مختلف توسط تگ‌هایی از هم جدا می‌شوند که این تگ‌ها به مرورگر اعلام می‌کنند که چه عنصری به چه صورت باید نمایش داده شود. HTML در اصل زیرساخت و اسکلت صفحه وب است.

برنامه نویسی تحت وب

  • CSS: Cascading Style Sheets که به طور اختصار CSS گفته می‌شود، برای زیبا سازی و تعیین خصوصیات ظاهری وب سایت به کار می‌رود. CSS روی 90% مرورگرها به خوبی و به طور کامل عمل می‌کند. این کدها روی رتبه بندی وب سایت‌ها توسط گوگل نقش دارند. چرا که گوگل سایت‌هایی که کیفیت کدهای آن بالا باشد را بیشتر به کاربران پیشنهاد می‌دهد. برای دریافت و استفاده از خدمات سئو در شیراز به این زبان برنامه نویسی باید توجه کرد.
  • JavaScript: این زبان که گاهی به شکل اختصاری JS نیز استفاده می‌شود، زبانی همه فن حریف است. از JavaScript علاوه بر طراحی وب سایت در شیراز بلکه در طراحی اپلیکیشن در شیراز برای موبایل یا کامپیوتر نیز استفاده می‌شود. این زبان با HTML در ارتباط است، به مرورگر یا پلتفرم خاصی وابسته نیست و روی اکثر مرورگرها به خوبی عمل می‌کند.
  • PHP: Hypertext Preprocessor یا همان PHP زبانی در برنامه نویسی بک اند است و برای طراحی صفحه وب داینامیک (Dynamic) یا پویا به کار می‌رود. اساس و زیربنای ساخت یک صفحه وب به این زبان مربوط است. برای ساخت یک صفحه وب پویا و تعاملی، مناسب‌ترین زبان PHP است.
  • net: ASP مخفف کلمات Active Server Page بوده و تقریبا مشابه HTML است. با این تفاوت که یکی از آن‌ها مربوط به فرانت اند و دومی مربوط به بک اند می‌باشد. این زبان از تکنولوژی مایکروسافت استفاده می‌کند.