یک برنامه نویس برای تبدیل ایده‌های خود به کد نیاز به یک ادیتور کد نویسی دارد، که معمولا یکی از چالش‌های برنامه نویسی انتخاب یک ویرایشگر مناسب و کارآمد می‌باشد. در این متن شما را با ادیتورهای برنامه نویسی رایگان بیشتر آشنا خواهیم کرد.

امروزه ادیتورهای متن به اینترنت راه باز کرده‌اند و شما می‌توانید به صوررت آنلاین به آنها دسترسی پیدا کنید و فقط با متصل شدن به اینترنت با هر کامپیوتری شروع به کد نویسی کنید.

مزایای این ادیتورها این است که نیازی به دانلود ، نصب و تنظیم آن ندارید و به طور مستقیم می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید که این خود باعث صرفه جویی در زمان می‌شود.

در این مقاله قصد داریم با یک سری از ادیتورهای کد آنلاین که محبوبیت بیشتری دارند آشنا ‌شویم:

 1. CodePen

کدپن یکی از پر طرفدارترین ویرایشگرهای کد به صورت آنلاین می‌باشد. استفاده از کدپن بسیار راحت و سریع است و شما با این ادیتور جذاب می‌توانید کدهای HTML، CSS و JS را به صورت آنلاین بنویسید. از مزایای کدپن می‌توان به رایگان بودن آن اشاره کرد.

همچنین ایجاد حساب کاربری در آن اجباری نیست پس شما می‌توانید بلافاصله به نوشتن کد بپردازید و به صورت آنلاین اقدام به ایجاد یک برنامه وب جدید نمایید.

CodePen
CodePen
 1. Code Sandbox

این ویرایشگر کد فوق العاده این امکان را به شما می‌دهد تا با زبان ها و فناوری های مختلف برنامه نوییسی مانند Vue.js،  Angular.js و React کد بزنید و برنامه خود را در کمترین زمان ممکن ایجاد نمایید. همچنین در این ادیتور کد ویژگی‌ها و نمونه کدهای زیادی است که برنامه نویسی را برای شما ساده‌تر می‌کند.

Code Sandbox
Code Sandbox
 1. Code Share

این ادیتور کد درواقع یک ویرایشگر آنلاین است که تمرکز خود را بر اشتراک گذاری کد گذاشته است، پس یک ابزار بسیار کارآمد است.

که به برنامه نویسان این امکان را می‌دهد که کدهای خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این ویرایشگر حرفه ای بیش از 50 زبان مختلف را پشتیبانی کرده و شما می‌توانید به صورت ویدیویی با دیگران ارتباط بگیرید، که این یک مزیت خوب برای ارتباط از راه دور با افراد مختلف حتی برای جلسه می‌باشد.

Code Share
Code Share
 1. JSBin

این ادیتور همانطور که از اسمش مشخص است بر روی Javascript متمرکز شده است، هر قطعه کدی که شما در این ویرایشگر می‌نویسید در مرورگر شما اجرا شده و سپس به صورت یک قایل متنی در می‌آید. همچنین JSBin قابلیت استفاده از Bootstrap و jQuery را به شما می‌دهد تا با این تکنولوژی ها اقدام به ایجاد برنامه های وب حرفه ای نمایید.

JSBin
JSBin
 1. EditPad

اگر شما به دنبال یک ویرایشگر ساده می‌گردید ادیت پد را به شما پیشنهاد می‌کنیم این ادیتور برخلاف سایر ادیتورها خدمات زیاد و خاصی را ارائه نمی‌دهد.

فقط یک صفحه برای وارد کردن متن را در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر شما خدمات خاصی را نیاز ندارید این ویرایشگر متن این امکان را به شما می‌دهد  تا بر روی کد خود متمرکز شوید.

اگر چه ادیتور حرفه‌ای و قدرتمندی نیست اما به عنوان یک دفترچه یاداشت آنلاین به خوبی عمل می‌کند.

EditPad
EditPad
 1. Js Fiddle

این ویرایشگر جزء ویرایشگرهای محبوب بین توسعه دهندگانی بوده که قصد نوشتن کد به صورت آنلاین را داشته اند. همچنین قابلیت به اشتراک گذاری کد نیز در این ویرایشگر وجود دارد.

Js Fiddle کاملا رایگان بوده و تعداد زیادی زبان را مانند React، Vue، jQuery ، Bootstrap، CSS و…  پشتیبانی می‌کند و برای شروعی آسان و سریع به صورت آنلاین گزینه خوبی محسوب می‌شود.

Js Fiddle
Js Fiddle
 1. Play Code

پلی کد یک ویرایشگر برای توسعه فرانت وب می‌باشد. این ویرایشگر امکان استفاده از کتابخانه‌های زبان های مختلف را برای شما فراهم می‌آورد، که کار شما را بسیار آسان تر می‌کند.

از اتفاق های جذاب در این ویرایشگر این است که شما می‌توانید به صورت زنده کدهای خود را ببینید. اگر شما در این سایت ثبت نام نمایید، می‌توانید کدهای مختلف را ذخیره کرده یا کدهای خودتان را برای استفاده دیگران به اشتراک بگذارید.

Play Code
Play Code
 1. Tryit Edior

کمتر کسی است که سایت معروف w3school را نشناسد، این ویرایشگر نیز توسط این سایت ارائه شده است، که به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا با زبان های مختلف مانند HTML، CSS و Javascript کد بزنند و نتیجه کار را در مرورگر خود به صورت آنلاین مشاهده نمایند.

این ادیتور بسیار ساده است و خدمات زیادی را ارائه نمی‌دهد اما هنوز هم یک گزینه عالی به حساب می‌آید. مخصوصا برای زمانی که شما بخواهید در سریع ترین حالت ممکن ایده خود را به صورت کد در بیاورید.

Trylt Edior
Trylt Edior
 1. StackBlitz

  شعار این ادیتور کد این است که به شما امکان می‌دهیم آینده را در مرورگر خود کد نویسی کنید!

  اگر شما از قبل با ویرایشگر مایکروسافت کار کرده باشید، StackBlitz برای شما بسیار ساده و خوب به نظر می‌رسد. که قابلیت کد زدن تکنولوژی‌های مختلف مثل JavaScript،  AngularJS، KendoReact  و… را فراهم می‌آورد. از جمله خدمات جذاب این مرورگر می‌توان به میزبانی رایگان برنامه ها روی سرورهای خودش اشاره کرد.

  StackBlitz
  StackBlitz
 2. GitPod

در آخر با یکی از بهترین ویرایشگرهای کد آنلاین آشنا شوید. این ویرایشگر امکان ایجاد یک محیط آماده برای پروژه های GitHub یا GitLab را برای شما فراهم می‌آورد. همچنین همه زبان های مختلف را چه برای فرانت اند و چه بک اند پشتیبانی مینماید.

GitPod
GitPod