کلمه گرافیک ریشه در یونان باستان و کلمه گرافیکوس دارد. گرافیکوس به معنای ایجاد نمایش بصری روی یک سطح گفته می‌شود. طراحی گرافیک به معنای استفاده از تایپ، فضا، تصویر و رنگ برای حل مسئله و ایجاد ارتباط بصری استفاده می‌کند. رشته طراحی گرافیک یا گرافیک دیزاین (Graphic design)، زیر مجموعه طراحی ارتباطات و ارتباط بصری در نظر گفته می‌شود. سطحی که طراحی گرافیکی روی آن صورت می‌گیرد می‌تواند از انواع مختلفی مثل سنگ، کاغذ، صفحه کامپیوتری و تلویزیون باشد.

طراحی گرافیک
طراحی گرافیک

رشته طراحی گرافیک رشته‌ای پر از رنگ و طرح و جذابیت است. طراحان گرافیک از طریق تایپوگرافی و تصاویر و نقاشی‌ها برای رساندن پیام و جلب توجه مخاطب استفاده می‌کنند. امروزه با توجه به گسترش فضای مجازی اهمیت طراحی گرافیک دو چندان شده است. چرا که شما در هر صفحه و سایتی که وارد شوید اولین چیزی که توجهتان را جلب می‌کند طراحی و شکل و ظاهر آن صفحه است. طراحی گرافیک در طراحی سایت در شیراز و سایر استان‌های کشور بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

طراحی گرافیک از گذشته تاکنون

رشته طراحی گرافیک اولین بار توسط ویلیام ادیسون دیگینز در سال 1922 ابداع شد، اما نمی‌توان قدمت آن را محدود به همین مدت کوتاه دانست. قدمت این رشته را حتی می‌توان به دوران غارنشینی نسبت داد. در آن زمان که انسان‌های اولیه روی دیوار غارها نقاشی شکار خود را می‌کشیدند، به نوعی در حال طراحی گرافیک بوده‌اند.

طراحی گرافیک
طراحی گرافیک

این رشته با ظهور چاپ به درجه متفاوتی از بلوغ رسید. حدود سال 1450 که یوهان گوتنبرگ در آلمان اولین دستگاه چاپ را اختراع کرد، باعث گسترش نسخه چاپی کتاب مقدس بودایی‌ها در سر تا سر اروپا شد. از آن پس مفهوم صفحه آرایی به وجود آمد و طراحی نقش‌های گوناگون و گرافیکی شکل تازه‌ای پیدا کرد.

برای اولین بار در اواخر قرن 19 در اروپا، هنری کول بریتانیایی در کتاب «ژورنال طراحی و تولیدکنندگان» مقامات این کشور را از اهمیت طراحی آگاه ساخت. از سال 1891 تا 1896 ویلیام موریس، بنیانگذار نشر کلمسکات، برای جدا کردن طراحی از هنرهای زیبا پیش قدم شد و ثابت کرد که کار طراحی گرافیکی بازار کار خوبی دارد.

کار اصلی یک طراح گرافیک

یک طراح گرافیک مسئولیت‌ها و وظیفه‌هایی دارد که در صورت درست انجام دادن آن‌ها می‌توان از او به عنوان یک گرافیست حرفه‌ای یاد کرد. این مهار‌ها و مسئولیت‌ها ضمانت کار او است. داشتن مهارت ارتباطی خوب ، داشتن اطلاعات کافی از حیطه‌های تخصصی مورد نیاز، توانایی بازاریابی، داشتن ذوق هنری، تخیل و خلاقیت کافی، توانایی مدیریت زمان و آگاهی از آخرین اخبار و بروزرسانی‌های حوزه گرافیک از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مهارت‌های یک گرافیست حرفه‌ای است.

گرافیست حرفه ای

تسلط کامل به ابزارهای کامپیوتری و نرم افزارهای گرافیکی مهم‌ترین امر این بخش است. چرا که امروزه با جهانی شدن اینترنت و همه گیر شدن فضای مجازی، گرافیستی که توانایی کار و ارائه محصول از طریق رایانه را نداشته باشد عملا بیکار است.

طراحی گرافیک در شیراز و طراح گرافیک در شیراز تنها با رابینت

چندین مورد از وظایف یک طراح گرافیک که حرفه‌ای بودن او را نشان می‌دهد بدین ترتیب است.

  • ایجاد طرح اولیه برای نشان دادن به مشتری و کسب رضایت آن
  • درک نیازها و خواسته‌های مشتری
  • انتخاب بهترین طرح و رنگ و مواد با توجه به موضوع محتوای گرافیکی
  • توجه به بودجه کار و مدیریت هزینه‌ها در چهارچوب بودجه
  • وقت شناس بودن و تحویل به موقع کار

اولین نرم افزاری که یک گرافیست باید به آن مسلط باشد Photoshop است. در کنار آن مسلط بودن به Flash، Corer، Premiere،  Illustrator و Fireworks کمک بزرگی در کیفیت کار او می‌کند.

کار طراحی گرافیک از نظر درآمدی شغلی خوب و به صرفه است. طبق آخرین آمار از دفتر آمار آمریکا، متوسط درآمد سالانه یک گرافیست چیزی حدود 50 هزار دلار است. در نظر داشته باشید که سطح کار فرد، موقعیت‌های شغلی و کشور محل زندگی در کم و زیاد شدن این مقدار تاثیر بسزایی دارند. برای کار طراحی سایت در شیراز و انجام طراحی گرافیکی آن سایت‌هایی وجود دارند که ارائه چنین خدماتی تخصص آن‌ها است.

گرافیست حرفه ای در شیراز

ویژگی‌های یک طراحی گرافیکی حرفه‌ای

شما به عنوان یک طراح گرافیک موقعیت‌های شغلی بسیاری پیش رو دارید. به عنوان مثال طراح چند رسانه‌ای یکی از رایج ترین شغل‌های طراحی گرافیک است. طراح وب، طراح هویت و نام تجاری، طراح لوگو، طراح فلش، ویرایش عکس، هنرمند فوتوشاپ و هنرمند صفحه آرایی از نمونه مشاغل پیش روی یک گرافیست می‌باشد.

شما با استفاده از یک گرافیست حرفه‌ای و با تجربه می‌توانید از کیفیت کار خود مطمئن شوید. سایتی مثل رابینت که تخصص در رابطه با طراحی سایت در شیراز و طراحی اپلیکیشن در شیراز دارد، راهی ساده و سریع برای دسترسی به یک گرافیست قوی و با تجربه است. این سایت علاوه بر نکات ذکر شده به ارائه خدمات سئو در شیراز نیز می‌پردازد.

راببینت خدمات طراحی گرافیک در شیراز مثل طراحی گرافیکی بنرها،UI سایت و اپلیکیشن،طراحی لوگو و… را ارائه می دهد.