در دنیای امروز، ارائه ی کالاها و خدماتی که بتوان از طریق گوشی موبایل و لوازم دیجیتال به آن‌ها دست یافت را می‌توان از بهترین و مفید ترین روش های بازاریابی دیجیتال و ارتباط با مشتریان شمرد. در جوامع امروزی اپلیکیشن ها رونق بسیاری یافته اند و بسیاری از افراد با اپلیکیشن ها و برنامه های کاربردی، به زندگی و کار می­‌پردازند. از همین رو طراحی اپلیکیشن کاربردی و حرفه­‌ای تبدیل به دغدغه­‌ اصلی برای کارشناسان و مهندسان در این زمینه شده است.

  • تاریخچه ی اپلیکیشن

از حدود سال 2010 تا به امروز، ساخت و تولید اپلیکیشن ها پیشرفت بسیاری را شاهد بوده است. شرکت های تولید کننده و توسعه دهنده ی اپلیکشن بسیاری در سراسر دنیا وجود دارند که شمار برنامه های ساخته شده توسط آنها بی شمار است.

با پیشرفت تکنولوژی و صنعت لوازم دیجیتال، امروزه بسیاری از لوازم خانگی و کاربردی را می‌توان با نصب اپلیکیشن مخصوص، به وسیله ی گوشی هوشمند هدایت و کنترل نمود.

در نسخه های اولیه ی اپلیکیشن ها، هدف، صرفا سرگرمی کاربران بوده است. در ابتدا اپلیکیشن ها صرفا در بازی ها و برنامه های ساده خلاصه می شد. اما به تدریج و با گذشت زمان،  پیشرفت های بسیاری در این صنعت حاصل شد. با در نظر گرفتن سبک زندگی افراد جامعه و نیاز هایی که مردم با آنها دست و پنجه نرم می کند، اپلیکیشن ها از آن حالت اولیه خارج شدند و هدفمندتر، پیچیده تر و کارآمدتر شدند.

ساخت اپلیکیشن، از ایده تا طراحی (طراحی اپلیکیشن شیراز با رابینت)

  • اپلیکیشن­‌های موفق چگونه بوجود می­آیند؟

به طور کلی تعریف یک انسان موفق در دنیای امروز، انسانیست که قادر باشد مشکلی را از روی دوش جامعه برداشته و یا نیاز های افراد را برطرف کند. حال فرقی نمی‌کند این نیاز ها و مشکلات مختص کدام قشر جامعه و یا در کدام رده ی سنی باشد.

بنابراین برای طراحی و ساخت یک اپ یا نرم افزار موفق، بهترین کار این است که یک نیاز را شناسایی کنید و در پی رفع آن اقدام به ساخت اپلیکیشن نمایید. به عنوان مثال؛ اپلیکیشن های حرکات ورزشی یا کنترل رژیم غذایی از جمله اپلیکیشن های بسیار محبوب در دنیا است.

از طرفی با پیشرفت تکنولوژی و گسترش شهرها، کودکان بیشتر وقت خود را صرف بازی با وسایل دیجیتیال و گوشی های هوشمند می کنند. در این زمینه نیز شما با طراحی و ساخت یک اپلیکیشن بازی مناسب، آموزنده و در عین حال هیجان انگیز می توانید نیاز کودکان به سرگرمی و هیجان را برطرف کنید.

ساخت اپلیکیشن، از ایده تا طراحی
ساخت اپلیکیشن، از ایده تا طراحی

کاربران همیشه می‌خواهند فوایدی ملموس و قابل قبول از برنامه ها دریافت کنند؛ از همین رو زمانی اپلیکیشن را موفق میدانیم که کاربران در حین استفاده از آن احساس رضایت داشته باشند. یک اپ، باید قابلیت ها و ویژگی های مخصوص به خود را داشته باشد تا هم دربین رقبا و هم دربین کاربران شناخته شود.

طراحی و ساخت یک اپلیکیشن نیازمند دانش و مهارت است که به صورت قدم به قدم و با نقشه ای مهندسی شده هدایت می شود. در ادامه نگاهی کوتاه و مختصر به مراحل طراحی و ساخت اپلیکیشن خواهیم داشت.

رابینت اراپه دهنده تمامی خدمات دیجیتال مارکتینگ، ساخت و طراحی اپلیکیشن در شیراز شما را به هدف خود که طراحی یک اپلیکیشن زیبا و کاربری است همراهی خواهد کرد.

  • هدف از طراحی اپلیکیشن

قدم اول مشخص نمودن اهداف طراحی است. همانطور که گفته شد باید بدانیم در چه زمینه ای می خواهیم فعالیت کنیم و چه نیاز هایی را با این برنامه برطرف خواهیم کرد.

  • انتخاب بیزینس مدل

قدم بعدی انتخاب بیزینس مدل است. اگر بخواهیم تعریف ساده ای برآن داشته باشیم، بیزینس مدل درواقع بوم کسب و کار شما می باشد؛ برای مدیریت بهتر و دقیق تر ساخت و طراحی اپلیکیشن خود، شما نیازمند یک نقشه ی راه هستید و این نقشه ی راه همان بیزینس مدل یا بوم کسب و کار است. می توان گفت گردآوری بیزینس مدل از مهمترین بخش های یک پروژه و این برنامه ریزی های کوتاه مدت، بسیار کاربردی است.

با یک بیزینس مدل، بومی برای کسب و کارتان طراحی کنید و قدم به قدم در راستای هدف نهایی خود پیشرفت کنید. (طراحی اپلیکیشن شیراز و طراحی اپلیکیشن در شیراز با رابینت)

  •  ساخت وایرفریم

وایرفریم به عنوان یک تجسم دو بعدی از طرح نهایی یک اپلیکیشن است و اهمیت ویژه ای در طراحی دارد.

وایرفریم ها طرح هایی بدون حواشی اضافه و المان هایی مانند رنگ و محتوا هستند و صرفا یک طرح اولیه و ابتدایی از کل طرح را نشان می دهند. وایرفریم ساختار و چیدمان را بدون مزاحمت دیگر عناصر نشان می دهد و می توانید با استفاده از آن، محل قرار گیری اجزای تشکیل دهنده ی برنامه را تعیین کنید.

طراحی اپلیکیشن
ساخت اپلیکیشن، از ایده تا طراحی
  • کدنویسی و برنامه نویسی اپلیکیشن

کدنویسی و برنامه نویسی اپ مرحله ایست که باید به دست افراد متخصص سپرده شود. برنامه نویسان حرفه ای، کدنویسی اپلیکیشن را انجام میدهند، آن را تست می کنند و مشکلات و ایرادات احتمالی را برطرف می نمایند. از جمله زبان های برنامه نویسی رایج بین برنامه نویسان میتوان به جاوا(Java)  سی پلاس پلاس (C+)  و پایتون (Python) اشاره کرد. شما می توانید با مطالعه ی مقاله های کاملتر زبان های کدنویسی و برنامه نویسی در سایت رابینت و یا به کمک مشاوران و متخصصان شرکت، تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در زمینه ی کدنویسی و برنامه نویسی اپ بدست آورید.

  • طراحی و بهینه سازی رابط کاربری

احتمالا برای شما نیز اتفاق افتاده که در هنگام کار با برخی اپلیکیشن ها دچار سردرگمی شوید و محیط برنامه برایتان مبهم و گنگ باشد. در اغلب مواقع پس از مدتی کلنجار رفتن با نرم افزار احساس عدم رضایت و کلافگی به شما دست می دهد و به همین دلیل از اپلیکیشن خارج می شوید و به سراغ اپلیکیشن دیگری می روید.

راه حل جلوگیری از این دسته مشکلات، طراحی و بهینه سازی رابط کاربری و تجربه ی کاربری است. همانطور که گفته شد؛ مبهم و گنگ بودن محیط اپلیکیشن باعث عدم رضایت کاربران می شود. با طراحی تجربه و رابط کاربری مناسب وهمچنین با بکار گرفتن تصاویر گرافیکی و رنگ های متنوع، قادر خواهید بود از این مشکلات جلوگیری کنید.

  • انتشار اپلیکیشن و بازاریابی

پس از ساخت و طراحی اپ، حالا زمان آن رسیده که نرم افزار خود را دراختیار عموم قرار دهید و با تبلیغات و بازاریابی مناسب، در جهت پیشرفت کسب و کار خود گام بردارید. انتشار اپلیکیشن و تبلیغات در ارتباط با آن، نیازمند دانش کافی و همچنین رسانه ی مناسب است.

  • رفع ایرادات احتمالی

در آخر برای بهبود و رفع نواقص اپلیکیشن، نظرات  کاربران و مخاطبین شما بهترین راهنمایان شما خواهند بود. بهتر است بدانید که جامعه ی هدفی که در نظر گرفته اید چه خواسته هایی دارند و چه علایقی را دنبال می کنند تا در همان جهت حرکت کنید. از همین رو پیشنهاد می دهیم جهت ارزیابی اپلیکیشن خود، در داخل آن نظر سنجی ها و امتیاز دهی هایی قرار دهید و با استفاده از بازخوردی که از کاربرانتان می­گیرید؛ در بروز رسانی نسخه‌­های بعدی اپلیکیشن، این ارزیابی ها را به دقت مورد بررسی قرار دهید و نواقص آن را در هر نسخه کاهش دهید.

رابینت شما را در تمامی مراحل طراحی اپلیکیشن در شیراز و ارائه محصول نهایی به مشتریان یاری خواهد کرد می توانید از این لینک هزینه های طراحی اپلیکیشن شیراز را تخمین بزنید و یا با شماره 9171 9100 071 با ما در تماس باشید و یا فرم ارتباط با ما را پر کنید.