مرورگر درواقع امکان اتصال به اینترنت را فراهم می‌آورد و شما با مرورگر می‌توانید به منابع موجود در اینترنت دسترسی پیدا کرده و وب سایت‌های مختلف را مشاهده کنید. انواع مرورگر های وب را بهتر بشناسید و از بین آن ها انتخاب کنید.

درواقع پایه‌ای‌ترین وظیفه مرورگر تحلیل و تفسیر کد‌های HTML و تبدیل آن‌ها به عناصر قابل درک می‌باشد.

مرورگرها چگونه کار می‌کنند؟

بخش‌های مختلف اینترنت بر پایه کلاینت سرور است؛ مرورگر وب نیز به همین صورت عمل می‌کند.  به طوری که برای دسترسی به بخش‌های مختلف اینترنت نیاز به یک کلاینت داریم که این همان برنامه مرورگر است.

وقتی ما به دنبال باز کردن یک صفحه باشیم وب آدرس آن را در مرورگر وارد کرده، مرورگر درخواستی را به وب سرور می‌فرستد که شامل محتوای صفحه‌ای که آدرس آن را وارد کردیم و یک سری اطلاعات دیگر می‌باشد. در نهایت صفحه برای ما نمایش داده می‌شود.

اولین مرورگر وب کدام است؟

در دوره‌های مختلف مرورگرهای زیادی وارد بازار شده ‌اند. اولین مرورگر World Wide Web بود که به دلیل تداخل نام با مرورگر وب جهان “موزائیک NCSA” نام داشت.

بعد از آن همان گروه، مرورگر  Net Scape Navigator را روانه بازار کردند. که ابتدا نام آن را تغییر دادند اما در نهایت به همین اسم برگردانده شد.

این مرورگر امکان مشاهده متن و تصویری که در وب سایت‌های مختلف وجود داشت را در اختیار فراهم می‌آورد. این مرورگر به میزانی معروف شد که علاوه بر استفاده در شبکه‌های خانگی، توسط شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفت.

انواع مرورگر های وب

مرورگر ماکروسافت
مرورگر ماکروسافت

اکثر کاربران این مرورگر را به سایر مرورگرها ترجیح می‌دهند و فقط از این مرورگر برای ارتباط با اینترنت استفاده می‌کنند و آن را تنها راه ارتباطی می‌دانند علت آن هم این است که شرکت ماکروسافت شرکتی بسیار معتبر و معروف است و مهم‌تر از آن این است که این مرورگر در ویندوز قرار دارند و دیگر نیاز نیست کاربران به دنبال تهیه و دانلود سایر مرورگرهای اینترنتی باشند.

این معروف بودن سبب شده که عده‌ای خرابکار سعی در ایجاد مشکل در مرورگر ماکروسافت داشته باشند و باعث رخ دادن یک سری مشکلات در IE شوند که البته ماکروسافت یک سری افزونه برای حل این مشکل ایجاد کرده است اما اکثر کاربران آن را نصب نمی‌کنند.

مرورگر کروم
مرورگر کروم

این مرورگر قابلیت ایجاد لیست سیاه از سایت‌های مخرب و روش گشت وب سایت‌ها در پشت لایه‌های امنیتی از جمله جعبه شنب را دادا می باشد اما از نظر کلیات شبیه به مرورگرهای دیگر می‌باشد.

 مرورگر گوگل کروم از نظر امنیتی بسیار قوی عمل می‌کند و اگر کسی قصد ورود به مرورگر شما را داشته باشد، از آن جلوگیری می‌کند.

مرورگر فایرفاکس
مرورگر فایرفاکس

این مرورگر در اولین سال ورودش به بازار با اینترنت اکسپلور رقابت کرد و توانست کاربران آن را تا حد زیادی پایین بیاورد که این موضوع باعث تعجب زیاد ماکروسافت شد، کاربران می‌گویند علت انتخاب این مرورکر این است که علاوه بر سریع و ایمن بودنش کاربا آن بسیار آسان است یعنی به راحتی می‌توان منوهاو تنظیمات مرورگر را تغییر داد.

بعد از تحلیل مرورگرها توسط کارشناسان بیشتر آنها معتقدند که فایرفاکس از مرورگر ماکروسافت ایمن‌تر است و از نظر ظاهر نیز از اپرا جلوتر می‌باشد.

فایرفاکس دارای امکاناتی از قبیل عدم نیاز به باز شدن هر صفحه در پنجره‌ای جداگانه، جلوگیری از باز شدن صفحات تبلیغاتی، امکان ذخیره سازی صفحات و از بین بردن اطلاعات شخصی موجود درکامپیوتر که درواقع همان تاریخچه مواردی که جستجو شده، کوکی‌ها واطلاعات کاربری می‌باشد.

درواقع نمی‌توان اونت را مرورگر نامید زیرا بر روی اینترنت اکسپلور نصب می‌شود و به آن امکاناتی را اعم از جلوگیری از نمایش صفحات بازشو، کنترل خوب کوکی‌ها و TB را فراهم می‌آورد. این مرورگر همه چیز را در نوار ابزار خود دارد و دارای نوار ابزار خیلی شلوغی می‌باشد.

از جستجو در یاهو گرفته تا تغییر اندازه قلم وتاریخچه مواردی که سرچ شده است همه و همه در نوار ابزار اونت موجود می‌باشد. شما می‌توانید نوار ابزار را پاکسازی کرده و فقط مواردی که می‌خواهید را نگه دارید.

اگر از IE خسته و کلافه شدید این مرورگر به شما پیشنهاد می‌شود. از امکانات هیجان انگیزی که دارد این است که قابلیت استفاده از چند سایت به طور همزمان را دارد، به نحوی که شما می‌توانید تمامی صفحات سایز را هم زمان و در کنار یکدیگر بر روی صفحه نمایش خود مشاهده کنید. از طرفی سایز نمایش هر یک از سایت‌‌ها را نیز می‌توانید تغییر دهید.

  • مرورگر WYZO

این مرورگر بر پایه فایرفاکس ایجاد شده است که دارای سرعت بالایی می‌باشد. شما می‌توانید برای گشت زدن در دنیای اینترنت از آن استفاده کنید.

این مرورگر از نظر امنیتی نیز خوب عمل می‎‌کند و به شما مدیریت کامل و دقیقی را برای کارهای خود می‌دهد. قابلیت خوب دیگری که دارا می‌باشد این است که شما می‌توانید با استفاده از این مرورگر فایل تورنت را دانلود نمایید. بدون این که نیاز به نصب نرم افزار دیگری را داشته باشید.

مرورگر اپرا
مرورگر اپرا

این مرورگر برای کسانی که می‌خواهند به وب گردی بپردازند، بهترین انتخاب است. مرورگر اپرا بسیار سریع و قدرتمند عمل می‌کند و در عین حال به دلیل امنیت بالایی که دارد توانسته است که EI را شکست دهد و بسیاری از کاربرانش را از آن خود کند اما از آنحا که همیشه کاربران مبتدی بیشتر از حرفه‌ای می‌باشند هنوز مرورگر ماکروسافت کاربران بیشتری دارد.

با این وجود احتمال منسوخ شدن آن بسیار زیاد است زیرا روز به روز مشکلات امنیتی بیشتری پیدا می‌کند.

مرورگر سافاری
مرورگر سافاری

این مرورگر ساخت شرکت اپل است که از نظر اپل سرعت آن نظیر ندارد. حقیقت این است که مرورگر سافاری بسیار سریع است و امنیت بالایی دارد و در رقابت با بهترین مرورگرها قرار گرفته است.

این مرورگر قابلیت اجرا در دو سیستم عامل Mac و Windows را دارد و این ویژگی‌ها و همچنین ظاهر زیبای آن توجه کاربران را به خود جلب کرده است.