کتاب «استراتژی هوشمندی کسب‌‌و‌کار» در دسته‌بندی استراتژی و برنامه‌ريزی، راهنمایی کاربردی برای دستیابی به تعالی و قله‌های موفقیت در هوشمندی کسب‌وکار است.
کتاب «استراتژی هوشمندی کسب‌‌وکار» کتابی در زمینه‌ی هوش تجاری است. تجربیات بسیاری از افراد در برخی سازمان‌ها نشان می‌دهد با اینكه در سال‌های اخیر هوش تجاری و داشبوردهای مدیریتی برای بسیاری از مدیران جذاب شده است، شکاف دانشی بزرگی وجود دارد. به‌عبارت دیگر، اغلب سازمان‌ها فقط روی مسائل فنی متمركزند و به دو جنبه‌ی بسیار مهم دیگر توجه نمی‌كنند. ازاین‌رو، کتاب حاضر گزینه‌ی مناسبی است؛ زیرا زمینه‌ی استفاده از دانش را برای مدیران و‌ تحلیلگران و علاقمندان آسان‌تر می‌کند. آنچه در این کتاب بیان می‌شود، نکاتی است که مدیران اصلی سازمان‌ها و شركت‌های بزرگی مانند بوئینگ و IBM در مسیر دستیابی به تعالی در هوشمندی سازمانی و تحلیل داده تجربه کرده‌اند و در جلساتی، آن تجربه‌ها را با یکدیگر به‌اشتراک گذاشته‌اند.

 

 

معرفی کتاب «استراتژی هوشمندی کسب‌‌وکار»

کتاب «استراتژی هوشمندی کسب‌‌وکار» پروژه‌ای بود که بیش از دو سال به‌طول انجامید و از زنجیره‌ی میزگردهای ماهانه‌ی کمیته‌ی مشاوران تعالی BI نشئت گرفت. اعضای کمیته، متخصصان موضوعات مرتبط در IBM و رهبران صاحب‌فکر مختلف در صنعت مباحث این میزگردها را در قالب مقالات متعدد ارا‌ئه کردند. سپس، این مقالات به کیت IBM BI Champion و در‌نهایت به کتاب پیش رو تبدیل شد.

در سال ۲۰۰۸، شرکت IBM کمیته‌ی مشاوران تعالی BI را تشکیل داد. این کمیته متشکل از گروهی از متخصصان هوش تجاری در چندین صنعت مختلف بود و با این فلسفه تشکیل شد که BI فناوری بسیار مهمی است؛ اما به‌نظر می‌رسد موفقیت در اغلب سازمان‌ها محدود شده. با این شناخت، IBM راهبران سرشناس‌ترین برنامه‌های موفق BI را دور هم جمع کرد تا درباره‌ی رموز موفقیت با یکدیگر بحث کنند. هر‌یک از این افراد حرفه‌ای از مجریان موفق در صنعت BI به‌شمار می‌رفتند. آن‌ها سازمان‌هایی با هزاران نیرو را توانمند کرده بودند و واحد BI یا کمیته‌ی BI در اندازه‌ی بزرگ داشتند و به‌طور موفقیت‌آمیزی برنامه‌های استاندارد افراد و فرایندها و فناوری را در سازمان خود تهیه کرده بودند.
همچنین، آنان به‌طرز درخورملاحظه‌ای کاهش هزینه‌ها را برای سازمان خود رقم زده بودند و کارایی را افزایش داده و زمان را برای بسیاری از فرایندهای مهم خود کاهش داده بودند. IBM این متخصصان را در کمیته‌ی مشاوران تعالی BI دور هم جمع کرد تا درباره‌ی مشکلات مشترک بحث و تبادل‌نظر کنند که در مسیر حرکت خود با آن‌ها مواجه شده‌اند و راه‌هایی را مطرح کنند که توانسته‌اند بر این مشکلات چیره شوند. این گروه از سازمان‌های منحصر‌به‌فرد به‌طور‌مرتب با یکدیگر ملاقات می‌کردند و درباره‌ی موضوعات مختلف تبادل‌نظر می‌کردند. هر عضو در حوزه‌ی متفاوتی تخصص داشت که می‌توانست به دیگران کمک کند.
پس از چندین ماه بحث و گفت‌وگو، متخصصانی در موضوعات مختلف دعوت شدند و هرچند همکاری اندکی کردند، به این گروه و محتوای کتاب کمک بسیار زیادی کردند. این افراد عبارت بودند از: مایکل دزیکان، متخصص در فصل مربوط به ساختارهای سازمانی و فارست پالمر، متخصص در زمینه‌ی استراتژی همسویی کسب‌‌و‌کار و آندریاس کوکوپلوس، ارائه‌کننده‌ی دیدگاه‌هایی ارزشمند در استراتژی تکنولوژی. آنان درباره‌ی موضوعات مختلفی از‌جمله پذیرش کاربران و جلب نظر مدیران و ساختارهای سازمانی بحث و مشخص کردند هر‌یک از این موضوعات فارغ از نوع صنعت، مشکلی مشترک برای هر ‌یک از اعضا بوده است. این اکتشافات به ارائه‌ی برخی مقالات منجر شد که IBM به‌عنوان خروجی این مباحث برای معرفی بهترین راهکارهای غلبه بر این مشکلات منتشر می‌کرد. محتویات این مقالات شاکله‌ی اصلی این کتاب را شکل داد و برخی از محتویات آن‌ها نیز مستقیما استفاده شد.

 

 

بخشی از کتاب «استراتژی هوشمندی کسب‌‌وکار»

این کتاب در زمینه‌ی هوش تجاری است و آنچه آن را متمایز می‌کند، توجه هم‌زمان به سه موضوع مهم است که رمز موفقیت در مسیر ایجاد تغییرات و دستیابی به هوشمندی محسوب می‌شود:

• همسویی راهبردی
• تغییر رفتار و انجام اقدامات سازمانی و ساختاری
• ایجاد زیرساخت‌های فنی و IT مناسب

زیرساخت IT با معماری مناسب باید نیازهای تحلیلی دنیای واقعی کاربران را پشتیبانی کند. اگرچه سازمان ممکن است اطلاعات تصفیه‌شده و سازگار و سودمند داشته باشد، اگر مجموعه‌ابزارهای مناسبی نداشته باشد که کاربران با آن راحت باشند و متدولوژی‌های مناسب برای دسترسی و تحلیل و اقدام مؤثر روی داده‌ها را اجرا نکند، زیرساخت BI کار خود را انجام نمی‌دهد. سازمان‌ها به اطلاعات با معماری مطلوب و اجزای تحلیلی نیاز دارند که دیدی کاملا استنادپذیر از کسب‌‌و‌کار برایشان فراهم کند. این همان چیزی است که به شرکت می‌کند در آینده رقابت موفق و پیش‌بینی دقیق را تجربه کند؛ بنابراین، الزامات استراتژی BI با معماری مناسب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:
• پشتیبانی از طیف وسیعی از کاربران چه برای مدیران اجرایی که از پشت میز یا در راه سازمان انتظار دیدی خلاصه دارند و چه تحلیلگران کسب‌‌و‌کاری که به ساخت تحلیل‌های پیچیده و بررسی عمیق اطلاعات نیازمند هستند. قابلیت‌های BI باید بتواند از گروه‌های مختلف کاربرانی پشتیبانی کتذ که از‌طریق بستر اطلاعاتی سازگار مشغول کار هستند. آن بستر باید در‌دسترس و جذاب و قابل‌استفاده‌ی تصمیم‌گیرندگانی باشد که می‌خواهند با داده‌ها کار کنند. اطلاعات باید هرجا و هر‌طور که کاربران می‌خواهند و نیاز دارند در‌دسترسشان باشد. نیازهای کاربران مختلف باید مورد توجه قرار گیرد: گزارش‌گیری، تحلیل، داشبوردها یا کارت‌های امتیازی، برنامه‌ریزی، تحلیل پیشرفته، و قابلیت‌های دیگر مورد نیاز هزاران کاربر.
• داشتن عملکرد زیاد و گزارش‌های پیچیده و مملو از اطلاعات باعث طولانی‌شدن زمان انتظار برای کاربرانی می‌شود که انتظار نتایج را در کسری از ثانیه دارند؛ از‌این‌رو با گسترش حجم اطلاعات و کاربران، تیم‌های BI باید زیرساختی را برنامه‌ریزی کنند که قابلیت تغییر اندازه و عملکرد بیشتری داشته باشد.