کتاب طرح بازاریابی یک‌صفحه‌ای (One-page Marketing Plan) نوشته‌ی آلن دیب، به شما کمک می‌کند صرف‌نظر از اینکه کسب‌وکار خود را تازه شروع کرده یا کارآفرینی با‌سابقه باشید، با سریع‌ترین و راحت‌ترین روش، برنامه‌ی بازاریابی مناسب و کاربردی برای رشد پایدار کسب‌و‌کارتان ایجاد کنید.

کتاب طرح بازاریابی یک‌صفحه‌ای (One-page Marketing Plan) نوشته‌ی آلن دیب، به شما کمک می‌کند صرف‌نظر از اینکه کسب‌وکار خود را تازه شروع کرده یا کارآفرینی با‌سابقه باشید، با سریع‌ترین و راحت‌ترین روش، برنامه‌ی بازاریابی مناسب و کاربردی برای رشد پایدار کسب‌و‌کارتان ایجاد کنید.

رجیس مک‌کنا می‌گوید: «بازاریابی همه‌چیز است.» او بازاریابی است که اکثر روش‌های مارکتینگ با تکنولوژی را به جهان معرفی و با شرکت‌های بزرگی همچون اپل و مایکروسافت و اینتل در زمینه‌ی مارکتینگ همکاری کرده است. تأثیر فعالیت‌های مک‌کنا باعث شده در جهان تجارت از او به‌عنوان «بازاریاب اسطوره‌ای» و بسیاری القاب دیگر یاد شود.

پس اینکه استیو جابز خودش مستقیما از او درخواست کرده که در بازاریابی اولین کامپیوتر شرکت اپل کمکشان کند، نباید باعث تعجب شما شود. تعریف مک‌کنا از بازاریابی با شهرتش همخوانی دارد؛ تعریفی جسورانه که به ما می‌گوید هر کاری که می‌کنیم بخشی از بازاریابی ماست.

این یعنی بازاریابی به تحقیق، طراحی محصول، قیمت‌گذاری و تبلیغات محدود نمی‌شود و کوچک‌ترین مسائل کاری از جمله نحوه‌ی پاسخ دادن به تلفن و سرعت ما در حل مشکلات را شامل می‌شود و تمام این موارد بر نگاه مشتری به شرکت ما تأثیر خواهند گذاشت.

بازاریابی فرایندی است که به‌کمک آن شرکت‌ها مشتری را درگیر می‌کنند و در ساخت روابط مستحکم با مشتری و آفرینش ارزش برای او درمقابل کسب ارزش از او مؤثر است. اگر بخواهیم از چیستی کسب‌وکار مطلع شویم، ناچار باید از هدف شروع کنیم.

تنها یک هدف ارزشمند برای کسب‌وکار تصورپذیر است: «خلق مشتری». این مشتری است که چیستی کسب‌وکار را معین می‌کند و به پرداخت پول برای کالا و خدمات هر کسب‌وکاری مایل است؛ کالا و خدماتی که برآمده از دل طبیعت و حاصل تبدیل منابع طبیعی به کالاها و ثروت است.

آنچه کسب‌وکار تولید می‌کند، چندان اهمیتی ندارد و در آینده‌ی موفقیت کسب‌وکار تعیین‌کننده نیست؛ بلکه آنچه تعیین‌کننده است که مشتری فکر می‌کند و می‌خرد و به‌عنوان «ارزش» در نظر می‌گیرد. به‌همین‌دلیل، هدف کسب‌وکار خلق مشتری است.

کسب‌وکار، تنها دو کارکرد تجاری مهم دارد: ۱. بازاریابی؛ ۲. نوآوری. بنابراین بازاریابی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و نهادها و فرایندهایی است که برای خلق، ارتباط، تحویل و مبادله‌ی پیشنهادهایی به‌کار می‌رود که برای مشتریان، شرکا، مراجع و جامعه ارزشمند است.

برخی تصور می‌کنند بازاریابی به‌معنای تبلیغات یا برندینگ یا برخی مفاهیم مبهم دیگر است. تمام این‌ها با بازاریابی مرتبط هستند؛ اما آن‌ها یک معنا ندارند و یکسان نیستند. برای آشنایی کامل با مفهوم بازاریابی، می‌توانید کتاب «برنامه‌ی بازاریابی یک‌صفحه‌ای» را تهیه کنید و تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

 

 

معرفی کتاب «برنامه‌ی بازاریابی یک‌صفحه‌ای»

آلن دیب، کارآفرین سریالی و از بازاریابان موفق، در کتاب «برنامه‌ی بازاریابی یک‌صفحه‌ای»، روش و ابزاری ساده و سریع برای ساخت برنامه‌ی بازاریابی دراختیار ما قرار می‌دهد. این برنامه واقعا یک صفحه‌ است و از نُه بخش تشکیل می‌شود و با کمک آن، به‌راحتی می‌توانیم مسیر بازاریابی خود را ترسیم و آن را اجرا کنیم.

صرف‌نظر از اینکه تازه‌کار باشید یا کارآفرین با سابقه، این کتاب و ابزار به شما کمک می‌کند با سریع‌ترین و راحت‌ترین روش، برنامه‌ی بازاریابی مناسب و کاربردی برای رشد پایدار کسب‌و‌کارتان ایجاد کنید.

«سریع‌ترین مسیر برای رسیدن به پول» کدام است؟ کتاب «برنامه‌ی بازاریابی یک‌صفحه‌ای» نوشته‌ی آلن دیب، کارآفرین سریالی، بازاریاب سرسخت و متخصص حوزه‌ی فناوری، تلاش می‌کند تا این مسیر را به ما معرفی کند. این کتاب به‌طور چشمگیر و بی‌مهابایی درباره‌ی رشد سریع کسب‌وکار و تمام عوامل مؤثری است که همراه‌با آن نوع موفقیت به‌دست می‌آیند.

آلن دیپ در این کتاب معتقد است مراحل ایجاد اشتغال و پیشرفت به دو مرحله‌ی قبل و هنگام انجام کار تقسیم می‌شود و خود او نیز همین کار را انجام می‌دهد و در این زمینه برای هر مرحله، برنامه‌هایی ساده و کاربردی معرفی می‌کند.

آلن دیب اعتقاد دارد که مراحل قبل از انجام کار انتخاب بازار هدف و نوشتن پیام و رسیدن به مشتریان بالقوه با رسانه‌ی تبلیغی را شامل می‌شود. همچنین، مراحل حین انجام کار عبارت‌اند از: ثبت سرنخ، تغذیه‌ی سرنخ‌ها، تبدیل فروش، ایجاد تجربه‌ی عالی، افزایش ارزش طول عمر مشتری و سازمان‌دهی و افزایش ارجاع‌ها. از دیدگاه آلن دیب، راه رسیدن به کسب‌وکار موفق پشت‌سرگذاشتن این مراحل نُه‌گانه به‌صورت اصولی و طبق دستور اوست.

بدین‌ترتیب، می‌توانید کسب‌وکار موفقی داشته باشید و به‌خوبی آن را اداره کنید. به‌اعتقاد آلن دیب، خلق کسب‌وکار موفق به شما کمک می‌کند آن‌طور که می‌خواهید، زندگی کنید؛ زیرا لایق موفقیت کاری هستید و می‌توانید به آن دست پیدا کنید. دیب می‌گوید: «شما را دعوت می‌کنیم به خلق کسب‌وکاری فوق‌العاده و زندگی‌کردن با قواعد خودتان».

کتاب «برنامه‌ی بازاریابی یک‌صفحه‌ای» تلاش می‌کند بگوید برای ساختن و اداره‌ی کسب‌وکار موفق، باید از انجام فعالیت‌های بازاریابی تصادفی و پراکنده دست برداریم و از برنامه‌ی بازاریابی قابل‌اتکا و منسجم برای داشتن رشد پیوسته استفاده کنیم. به‌طورسنتی، تهیه‌ی برنامه‌ی بازاریابی فرایندی دشوار و زمان‌بر است؛ به‌همین‌دلیل، به‌ندرت انجام می‌شود.

 

 

درباره‌ی نویسنده و ناشر کتاب

کتاب «برنامه‌‌ی بازاریابی یک‌صفحه‌ای» اثر کارآفرین موفق آلن دیب است که نخستین‌بار در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. این کتاب موفق شد عنوان نخست پرفروش‌ترین‌‌های آمارون را به‌نام خود ثبت کند. آلن دیب کارآفرین زنجیره‌‌ای و بازاریاب ساختارشکن و متخصص فناوری است. او کسب‌وکار زیادی را در صنایع مختلف از جمله فناوری اطلاعات و مخابرات و بازاریابی شروع کرده و رشد داده است.

یکی از کسب‌‌و‌کارهای پیشین او در صنعت ارتباطات راه دور بود که در آن، با رقبایی چندملیتی و چندمیلیاردی رو‌به‌رو شد. آلن کسب‌‌وکار یاد شده را از زمان راه‌‌اندازی به‌مدت چهار سال و تا آنجا ادامه داد که هفته‌‌نامه‌ی «بررسی کسب‌‌و‌کار» آن را یکی از شرکت‌های درحال‌رشد سریع‌‌ استرالیا نام‌گذاری کرد.

آلن دیب از کمک به کسب‌‌وکارها برای پیدا کردن راه‌‌های جدید و نوآورانه به‌منظور استفاده از تکنولوژی و بازاریابی با هدف تسهیل رشد سریع کسب‌‌وکار استقبال می‌‌کند. او به‌عنوان مربی و مشاور و سخنران عمومی بسیار علاقه‌‌مند است که استراتژی‌‌ها و تاکتیک‌‌های نوین را با مردم سراسر دنیا به‌اشتراک بگذارد.

کتاب «برنامه‌ی بازاریابی یک‌صفحه‌ای» با عنوان کامل The 1-Page Marketing Plan: Get New Customers, Make More Money, And Stand Out From The Crowd در سال ۲۰۱۶ منتشر شد.