«دره موفقیت» اثر ست گودین درباره‌ی موضوع مهم «جا ‌زدن» است. باور کنید یا نه، جا زدن گاهی استراتژی و راه‌حلی هوشمندانه برای مدیریت زندگی و کار شما است؛ هر چند گاهی می‌تواند دقیقا بدترین کار ممکن باشد.
کتاب «دره‌ی موفقی» که در ایران به‌اشتباه با اسم «شیب» شناخته می‌شود، نوشته‌ی ست گودین است که کتابی کوتاه درباره‌ی موضوعی مهم محسوب می‌شود. حتما بسیاری از شما در بسیاری از نقاط زندگی خود، حس تسلیم‌شدن و جا زدن را تجربه کرده‌اید.

راهی بسیار ساده برای گفتن تفاوت برنده‌ها و بازنده‌ها وجود دارد: برنده‌ها علاوه‌بر باهوش و متمرکز و سخت‌کوش بودن، جا‌‌زننده‌ای قهار نیز هستند. آن‌ها بسیار زیاد جا می‌زنند، با این تفاوت که این کار را درست در زمان و مکان مناسب انجام می‌دهند.

در ابتدا، وقتی کاری را برای اولین‌بار شروع می‌کنید، جذاب و سرگرم‌کننده‌ به‌نظر می‌رسد. در این مسیر، ممکن است حتی بازخوردهای مثبتی نیز از مردم اطراف خود بگیرید. در چند روز و هفته‌ی بعد از آن، یادگیری سریعی که تجربه‌اش کرده‌اید، کمک می‌کند ادامه‌ دهید. فارغ از اینکه آن موضوع جدید دقیقاً چیست، شما حالا به‌راحتی درگیر آن شده‌اید.

«دره‌ی موفقیت» دقیقاً در همین زمان اتفاق می‌افتد و مسیر طاقت‌فرسای طولانی بین نقطه‌ی شروع و موفقیت است. این مسیر در‌ واقع میان‌بر است؛ چون شما را سریع‌تر از هر مسیر دیگری به مقصد مدنظر می‌رساند. «دره‌ی موفقیت» تفاوت بین تکنیک آسان و راحت فردی مبتدی و رویکرد مفیدتر فردی متخصص و تقابل بین بخت‌واقبال و دستاورد واقعی است.

 

معرفی کتاب «دره‌ی موفقیت»
ست گودین در کتاب «دره‌ی موفقیت»، از عناوین پرفروش نیویورک تایمز و وال استریت ژورنال، درباره‌ی مفهوم با اهمیت «جا زدن» بحث می‌کند. در این اثر، گودین ادعا می‌کند گاهی جا زدن استراتژی مفید و راهی زیرکانه محسوب می‌شود و به‌کمک آن می‌توانید زندگی و کار‌هایتان را برنامه‌ریزی و مدیریت کنید. اغلب در کتاب‌ها و نشریه‌ها و سایر رسانه‌ها و شاید حتی از طرف نزدیکانمان شنیده‌ایم که «جا زدن» کار نادرستی است و همواره با تمام تلاش و در هر شرایطی باید ادامه داد.

با وجود این، ست گودین با این توصیه‌ها مخالف و معتقد است «جا زدن» کاری است که باید فراوان انجام شود، فقط در مکان و زمان مناسب خود. کتاب «دره‌ی موفقیت» موضوع بسیار مهمی را مطرح می‌کند: چه زمانی باید از کاری دست بکشیم و چه زمانی ادامه دهیم.

بسیار مهم است این موضوع دقیقاً همان‌طور‌ که باید و شاید، درک شود. با شنیدن کلمه‌ی «دره» چه چیزی به ذهنتان خطور می‌کند؟ «سرازیری بسیار زیاد که بعد از آن دوباره به سربالایی می‌رسیم»، این جمله مفهوم کامل نام کتاب است؛ دره‌ای که فاصله‌ی شما تا موفقیت است و اگر در مسیرتان استمرار داشته باشید، با سفت کردن بند‌های کفش خود از این دره باید گذر کنید و به طرف دیگر آن برسید.

ست گودین نشان می‌دهد دره‌‌ی موفقیت گذرگاهی طویل و طاقت‌فرسا از نقطه‌ی آغاز تا نقطه‌ی موفقیت است؛ گذرگاهی که در‌ واقع میان‌بر است؛ زیرا سریع‌تر از هر راه دیگری شما را به موقعیت دلخواهتان می‌رساند.

شاید همه‌ی ما در دوراهی‌های سردرگم‌کننده‌ و وضعیتی قرار گرفته باشیم که بین «ترک‌کردن» و «ماندن و جنگیدن» دچار شک شده‌ایم. اینکه بدانیم دقیقا کِی کاری که به بن‌بست رسیده، ترک و شکست را قبول کنیم و کِی با اراده و پشتکار به راهمان ادامه بدهیم، یعنی چندین قدم به موفقیت و کامروایی نزدیک شده‌ایم. در کتاب «دره‌ی موفقیت»، گودین به‌طور خلاصه به ما یاد می‌دهد کِی کار را رها کنیم و کِی با ادامه‌ی کار به موفقیت و پیروزی برسیم.

 

درباره‌ی نویسنده و ناشر کتاب

ست گودین نویسنده‌ی بیش از دوازده کتاب پرفروش است که شیوه‌ی تفکر مردم درباره‌ی بازاریابی و رهبری و و تغییر را دگرگون کرده‌اند؛ ازجمله «بازاریابی اجازه‌ای»، «گاو بنفش»، «تمام بازاریاب‌ها دروغ‌گو هستند»، «کوچک‌بودن نوع جدیدی از بزرگ‌بودن است»، «دره‌ی موفقیت»، «قبایل»، «مهره‌ی حیاتی» و «به جعبه دست بزن». همچنین، وی بنیان‌گذار شرکت Squidoo.com و سخنرانی بسیار محبوب و نویسنده‌ی یکی از وبلاگ‌های تجاری تأثیر‌گذار جهان، یعنی «SethGodin.com» است. نشر نوین کتاب «دره‌ی موفقیت» را با ترجمه‌ی علیرضا پیر و لیلا کشاورز افشار در ۸۳ صفحه منتشر کرده است.