شاید یکی از مهم ترین فاکتور هایی که در روند رشد کسب و کار شما از اهمیت بالایی برخوردار است انتخاب نام تجاری مناسب برای  کسب و کار شماست، چراکه از گذشته تا کنون کسب و کار ها و شغل های مختلفی وجود داشته اند که به دلیل نداشتن یک نام تجاری و مناسب که کسب و کار آن ها را معنا کند و معنای دقیقی از آن کسب و کار را در ذهن مشتریان شکل دهد از بین رفته اند.

به همین دلیل است که انتخاب نام تجاری مناسب بسیار حائز اهمیت است و عامل اصلی تمایز بین شما و سایر رقیب هایتان خواهد شد.

انتخاب نام تجاری کسب و کار
انتخاب نام تجاری کسب و کار

قوانین و ملاحضات انتخاب نام تجاری کسب و کار ها

در آغاز قبل از انتخاب و ثبت نام تجاری خود باید یک یا چند ایده جدید و خوب که مرتبط با کسب و کار شما باشد را پیدا کنید، البته به این موضوع نیز توجه داشته باشید که نام های انتخابی شما نباید تکراری باشند.

  • نکته اول: اگر شما صاحب یک شرکت هستید باید هنگامی که شرکت خود را ثبت میکنید نام تجاری آن را نیز ثبت کنید.
  • نکته دوم: در صورتی که کسب و کارتان انفرادی است یا دارای شریک هستید باید نام تجاری خود را ثبت کنید وگرنه نام کسب و مارتان بعد از نام شما و شریکتان برده میشود.

 

7 روش موثر در انتخاب نام تجاری برای مشاغل مختلف

همانطور که در مطالب گذشته اشاره کردیم هدف اصلی ما از انتخاب یک نام تجاری این است که به سادگی در ذهن بنشیند، تک و منحصر به فرد باشد و قابلیت معرفی کسب و کار و خدمات شما بدون توضیح بیشتری را داشته باشد.

در ادامه به ذکر چند مورد مهم در این باره خواهیم پرداخت:

  1. توصیفی بودن بدون داشتن ابهام: از انتخاب اسم های بیش از حد مبهم یا خیلی با معنی پرهیز کنید و همچنین اصلا از اسم های طولانی و کسل کننده مانند “خدمات مصالح ساختمان شیراز” استفاده نکنید و به جای آن از نام های تجاری خلاقانه بهره ببرید.
  2. استفاده از کلمات مرتبط با کسب و کار با شیوه ای جذاب: در انتخاب نام تجاری خود از نام های معروف و کلیدی مثل “جنرال موتورز” اصلا استفاده نکنید چرا که دیگر استفاده از چنین نام هایی بازدهی ندارد، بلکه شما باید تلاش کنید با استفاده از کلمات کلیدی اصلاح شده که بیان کننده نوع کسب و کار و تجارت شما است به یک نتیجه قابل قبول برسید.
  3. رعایت اصل سادگی: به هیچ عنوان نام های تجاری طولانی و سخت را برای کسب و کار خود انتخاب نکنید و تلاش خود را بر روی پیدا کردن نام تجاری زیبا و جذاب بگذارید که باعث القای حس خوب در مشتریان شود و همیشه آن را به یاد داشته باشند.
  4. نام تجاری رقیب هایتان را کپی نکنید: این کار میتواند ضربه بزرگی به کسب و کار شما بزند زیرا ممکن است مشتریان شما و تجارتتان را با سایر رقبای هم اسم اشتباه بگیرند و همچنین تجارت شما را به عنوان زیر مجموعه‌ی سایر رقیبان به دلیل تشابه اسمی با آن ها در نظر بگیرند یا تصور کنند کسب و کارتان فیک و کلاه برداری است.
  5. استفاده نکردن از نام شخصی: سعی کنید اصلا از نام خود برای نام تجاری کسب و کارتان استفاده نکنید، زیرا برای مشتریان معنی خاصی را تداعی نمیکند و اگر شما قصد فروش امتیاز خود را داشتید ممکن است برایتا مشکلاتی به وجود بیاید، هرچند که نمونه های نادری نیز وجود دارند که با این کار موفق بوده اند.
  6. نامی مقایس پذیر انتخاب کنید: مثلا اگر نام یک شهر در نام تجاری شما وجود دارد و شما در آینده خواستید شعب دیگری نیز در سایر شهر ها بزنید ممکن است با مشکل مواجه شوید.

 

حتما تا اینجای کار متوجه این موضوع شده اید که انتخاب نام تجاری مسئله ای چالش بر انگیز و اولین قدم در شروع کسب و کارتان است پس پیشنهاد ما به شما این است که برای انتخاب نام برند و تجارت خود از افراد مختلف سوال کنید و ایده بگیرید تا به بهترین نتیجه برسید.

هرچند که نام تجاری تداعی کننده‌ی نوع کسب و کار شما برای مشتری است اما مهم تر از این ها مسئله‌ی کیفیت و برآورده کردن انتظار مشتری است.