هاست چیست ، هر آنچه باید قبل از خرید هاست بدانید!

هاست چیست ؟ بسیاری از مشتریان رابینت که برای طراحی وبسایت مراجعه می کنند با این سوال رو به رو هستند که هاست چیست و چه هاستی برای وبسایتشان مناسب است.  ما در این مقاله قصد داریم  مفاهیم هاست و سرور را به زبان ساده برای شما بیان کنیم. در ادامه نیز انواع میزبانی وب را به شما معرفی می کنیم.

 هاست چیست

هاست (host) به زبان ساده به فضایی گفته می شود که اطلاعات و فایل های وب سایت و اپلیکیشن شما روی آن قرار می گیرد. شما باید این فضا را با مشخصات و حجم فضای دیسک معین از سرورهای روی شبکه اینترنت در مراکز داده دنیا تهیه می کنید. در واقع خرید هاست مناسب در مرحله قبل از طراحی سایت قرار دارد.

هاست سایت ها بر روی سرورهای دیتاسنترها نگهداری می شود. به صورت کلی هاست ها از دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس استفاده می کنند. با توجه به زبان برنامه نویسی که شما برای طراحی سایتتان در نظر دارید می توانید هاست مورد نظرتان را تهیه کنید. هاست های ویندوزی بیشتر برای سایت های با زبان php و وردپرس مناسب است و هاست ویندوز از زبان برنامه نویسی ASP پشتیبانی می کند. سرویس هاستینگ لینوکس از امنیت بالاتری برخوردار است و اکثر سایت های بزرگ از سرور لینوکس استفاده می کنند.

انواع مختلف هاستینگ

1-سیستم های اشتراکی (Shared Web Hosting)

هاست اشتراکی (shared hosting) نوعی میزبانی وب است که منابع مشخصی را بین چند وب سایت تقسیم می کند. در حالت کلی دسترسی های هاست اشتراکی ( فضای دیسک، بانک اطلاعاتی ، ترافیک ماهیانه، حساب ایمیل و ..) با دیگر هاست ها تفاوتی ندارد. هاست اشتراکی به دلیل تفقسیم هزینه نگهداری از سرور بین چند نفر مقرون به صرفه تر است. اما از نظر ما هاست اشتراکی مخصوص مبتدیانی است که به دنبال هزینه کمتر هستند.

این سبک میزبانی برای سایت هایی که مصرف منابع آن ها ( CPU, RAM, پهنای باند ) متوسط است و نیاز به تنظیمات و امکانات خاصی ندارند مناسب است. قطعا این وبسایت ها پس از پیشرفت کسب و کارشان باید بر روی هاست های پیشرفته تری قرار داده شوند.

 هاست چیست

 

2- میزبانی وب رایگان (Free Web Hosting)

اگر از این نوع میزبانی وب متعجب شدید، باید بگوییم که بله، میزبانی وب رایگان هم وجود دارد. البته طبق ضرب المثل هر چقدر پول بدهید همانقدر آش میخورید باید بگوییم این نوع از میزبانی وب شما را با محدودیت های زیادی روبه رو می کند. البته شرکت های ارائه دهنده این نوع میزبانی اهداف بسیاری را دنبال می کنند. ارائه هاست رایگان یکی از روش های تبلیغات این شرکت هاست. کلمه رایگان شما را وسوسه می کند از این هاست ها استفاده کنید.

پس از مدتی که با کمبود فضا و امکانات دیگر رو به رو شدید با دیدن اولین تبلیغات ترجیح می دهید هزینه را همین جا پرداخت کنید و هاست خود را ارتقا داده و از شر کمبودها رها شوید.

3- میزبانی سرور مجازی (VPS)

سرور مجازی در واقع ورژن پیشرفته تر سیستم اشتراکی است. این میزبانی سرور را می توانید به صورت کامپیوتر مجازی در نظر بگیرید که از نظر فیزیکی تکه تکه شده و هر قسمتش در اختیار شخص خاصی قرار گرفته است. در واقع سرور اصلی منابع سخت افزاری خود را در بین سرورهای مجازی تقسیم می کند و هر کدام را به صورت مستقل از یکدیگر راه اندازی می کنند. هر سرور مجازی به صورت کاملا مستقل عمل می کند و حتی می توانند از سیستم عامل های متفاوت استفاده کنند. سایت های با استفاده بالا از منابع سرور و ترافیک بالا را می توان بر روی سرورهای مجازی بارگذاری کرد.

سرورهای مجازی VPS دارای تنظیمات زیادی است که باعث انعطاف پذیری بیشتر این سیستم ها شده است. این نوع سرور از هاست های اشتراکی گران تر و از هاست های اختصاصی ارزان تر است. علت گران تر بودن هاست های اختصاصی برتری آن ها نیست ، بلکه به این خاطرست که شما تنها فرد در حال استفاده از این منابع هستید. قدرت یک سرور را با توجه به منابع در دسترس کاربران بررسی می کنند. سرورهای مجازی را به راحتی می توانید ازتقا دهید.

 4-میزبانی اختصاصی (Dedicated Web Hosting)

هاست چیست ؟ در  این روش یک سرور خاص به مشتری اختصاص داده می شود و مشتری تنها فرد استفاده کننده از سرور وب است. در سرور اختصاصی تمامی کارها از قبیل راه اندازی مجدد، نصب سیستم عامل و … به عهده مشتری است.  معمولا وب سایت های بزرگ از سرورهای اختصاصی استفاده می کنند تا بتوانند هر کاری می خواهند با سرورهای خود انجام دهند.

cloud-web-hosting

5- میزبانی وب ابری (Cloud Web Hosting)

هاست ابری چیست ؟ در هاست ابری منابع چندیدن سرور با هم در یک شبکه مورد استفاده قرار میگیرند. در واقع همیشه یک سرور برای تحمل بار در دسترس است. به طور مثال زمانی که کاربر به قدرت پردازشی بیشتری نیاز دارد میتواند فورا آن را از ابر بگیرد و پس از پایان پردازش فضای اشغال شده آزاد می شود و سرور به حالت قبلی بر می گردد. استفاده از میزبان وب ابری کارایی و امنیت وب سایت را بالا می برد.

شرکت رابینت ارائه دهنده انواع میزبانی وب سایت نیز می باشد. شما می توانید برای خرید هاست مناسب وبسایتتان از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما این است که خرید هاست را به شرکتی واگذار کنید که سفارش طراحی سایتتان را به آنها داده اید. این کار دست شما را برای ارتقای سایت و هاست باز می گذارد. هم چنین انتخاب هاست مناسب بر روی سئوی وب سایت هم تاثیر دارد که در مقاله های بعدی در این مورد توضیح بیشتری می دهیم.