هدف اکثریت مردم برای ایجاد کردن سایت رسیدن به فروش خوب است. اما در بعضی مواقع می‌بینند که سایتشان بازخوردی که در نظر داشتند را نداشته و از این بابت تعجب می‌کنند. دلیل خرید نکردن مشتریان چه می تواند باشد؟

باید بدانید که هیچ چیز در دنیا بی دلیل نیست و گاهی با ایجاد تغییراتی ساده که به نظر به آن توجه نمی‌شود می‌توانید فروش خود را چندین برابر بالا ببرید.

افرادی که به دنبال خرید یک محصول یا خدمات هستند به دنبال شما نمی‌گردند و فقط به دنبال سایتی خوب که کار کردن با آن ساده باشد و نیازهای آن‌ها را به خوبی پاسخ دهد هستند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته به هنگام مشاهده یک وب سایت خدمات گیرنده قبل از تصمیم به خرید در عرض چند ثانیه با بررسی مواردی مانند رنگ، فونت، عکس‌ها و.. ذهن خود را شکل می‌دهد.

اگر سایت شما فروش خوبی ندارد هنوز هم برای اصلاح آن دیر نشده فقط کافی است به نکات زیر توجه کنید و با توجه به آن اقدام به تغییر سایت خود نمایید.

قیمت گذاری

 • تحقیق برای قیمت مناسب

به دلیل وجود اینترنت کاربران قبل از هر خریدی سایت‌های مختلف را بررسی می‌کنند و در نهایت با توجه به قیمت یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنند. پس بدون تحقیق در زمینه قیمت‌ها  و ارائه قیمت مناسب نمی‌توان در این بازار رقابتی پیشرفتی داشت.

 • هزینه های اضافی

هزینه‌ی اضافی مشتریان را از خرید منصرف می‌کند، شما می‌توانید برای فروش بیشتر خود تخفیف بزنید و این خود به ترغیب مشتری‌ها کمک می‌‌کند.

حتی می‌توانید خرید بیشتر  از یک مقدار ثابت را با هزینه حمل و نقل رایگان در نظر بگیرید یا پرداخت درب منزل را لحاظ کنید. این‌ها همگی باعث می‌‌شوند مشتری‌ها از سایت شما راضی باشند و به مشتری دائم شما تبدیل شوند.

راه و روش خرید کردن

 • آسان نبودن خرید

یک سایت فروشگاهی خوب باید به این مورد توجه داشته باشد که فرم‌ها را به ساده ترین شکل ممکن طراحی کند تا کار کردن با آن برای افراد مختلف سخت نباشد. همچنین از سادگی روند ثبت سفارش و خرید نیز مطمئن شود.

 • پرداخت پیچیده

فکر کنید مشتری شما تصمیم به خرید گرفته ولی برای پرداخت به دلیل پیچیدگی دچار مشکل می‌شود و در نهایت از تصمیم خود منصرف شده، این که شما برای خرید ثبت نام را اجباری می‌کنید، فرم‌های اطلاعات را طولانی طراحی کرده‌اید و امثال اینها باعث می‌شود که کاربر از خرید خود منصرف شده و به سایت دیگری مراجعه کند.

جذب مشتری

 • توضیحات محصول

هر فردی برای خرید باید از جزئیات آن باخبر شود این که خیلی مختصر درباره محصول ارائه شده‌تان صحبت کنید باعث می‌شود که کاربر از خرید از سایت شما منصرف شود. یادتان باشد که چون فضای خرید به صورت آنلاین است و امکان سوال پرسیدن کمتر است، کاربر حق دارد که از همه جزئیات محصول شما باخبر شود.

 • موتورهای جستجو

بحث سئو سایت بحث مهمی است که باید به آن توجه شود. بیشتر کاربران برای خرید یک محصول یا خدمات در موتورهای جستجو به جستجوی آن می‌پردازند. و معمولا چندین سایت اول را بررسی می‌کنند. پس شما باید محتوای خود را سئو شده بنویسید.

 • کاربر را به خرید ترغیب کنید

وقتی شما در سایت خود تیترهای قوی را برای محصولات در نظر بگیرید یا در قسمت محتوای آن مزایای خرید محصول را به طور کامل شرح دهید چه دلیلی برای خرید نکردن باقی می‌ماند؟

 • دسته بندی مناسب

بعضی از سایت‌ها به دسته بندی محصولات توجهی نمی‌کنند و خدمات خود را به صورت نامرتب در سایت قرار می‌دهند. که این خود باعث گیج شدن کاربر و عدم سهولت استفاده از سایت می‌شود.

تجربه کاربری و رابط کاربری

 • ویترین سایت

سایت فروشگاهی به عنوان ویترین آنلاین عمل می‌کند، شما باید در طراحی و استفاده از عکس‌ها و سایر موارد نهایت دقت خود را به کار بگیرید. بد نیست به روانشناسی رنگ ها نیز تسلط داشته باشید و با انتخاب رنگی مناسب کاربران را به سایت خود جذب کنید.

 • تجربه کاربری ضعیف

زیبایی سایت به تنهایی تاثیر زیادی ندارد اما ترکیب طراحی حساب شده و قابلیت استفاده سریع می‌تواند بر روی تجربه کاربری تاثیر خوب و مثبت بگذارد.

 • مشکلات سایت

سایت هایی که بعضی مواقع خراب می‌شوند و ارور می‌دهند مورد پسند کاربران نمی‌باشند و آنها را از خرید کردن منصرف می‌کنند. پس مطمئن شوید که سایت شما به خوبی کار می‌کند و احتمال خرابی را تا حد ممکن کاهش دهید.

 • سرعت سایت

تحقیقات نشان داده که اکثر کاربرانی که مجبور می‌شوند بیشتر از 3 ثانیه برای سایت به انتظار بمانند، از مشاهده آن منصرف می‌شوند و به دنبال سایت دیگری می‌گردند. پس سرعت سایت از مهمترین مواردی است که برای گرفتن رتبه بالا در گوگل نیز اهمیت دارد و موجب فروش بیشتر می‌شود.

 • ریسپانسیو نبودن وب سایت

امروزه استفاده از موبایل و تبلت به دلیل قابل دسترس بودن، بیشتر شده است و مردم اکثرا موارد مورد نیاز خود را به وسیله موبایل جستجو می‌کنند به همین دلیل بحث ریسپانسیو بودن سایت در فروش بیشتر، تاثیر زیادی دارد.

ارسال کالا و خدمات

 • خدمات پس از فروش

این که شما خدمات خود را بعد از فروش آنها پشتیبانی کنید یا قابلیت مرجوعی را به محصول خود بدهید و آن را تضمین کنید باعث می‌شود مشتری به شما اعتماد کرده و نگران خرید خود نباشد.

 • زمان تحویل

معمولا بعد از خرید کاربر دائما به این فکر می‌کند که سفارش خود را چه موقع تحویل می‌گیرد. شما با ارائه زمان حدودی تحویل و یا امکان ردیابی مرسوله ارسال شده می‌توانید کاربر را از این مورد مطلع کنید و این باعث رفع کنجکاوی و راحت شدن خیال مشتری می‌شود.

 

با رعایت همین نکات به ظاهر ساده شما می‌توانید مشتری‌های زیادی را به خود جذب کرده و در نتیجه رتبه خود را در گوگل بالا ببرید.