رابینت – آموزش طراحی سایت و دیجیتال مارکتینگ
آموزش, اینترنت, طراحی سایت

5 دلیل برای استفاده از SSL

5 دلیل برای استفاده از SSL

5 دلیل برای استفاده از SSL

در این مقاله 5 دلیل برای استفاده  از SSL را بررسی خواهیم کرد.

در اوایل شروع کار اینترنت این شبکه سراسری بسیار ساده بود و لایه های کمی برای انتقال داده و حفظ امنیت در خود داشت. به مرور با دیدن مشکلاتی که در شبکه برای کاربران رخ داد متخصصان بر این شدند تا هرچه بیشتر امنیت و حریم خصوصی  کاربران را ارتقا دهند.

یکی از راهکارها برای حفظ امنیت و حریم خصوصی کاربران در فضای وب ایجاد پروتکل   SSL (Secure Sockets Layer ) بود. این استاندارد باعث می شود که همه اطلاعات رد و بدل شده بین کاربر و سرور وب سایت کد گذاری شود و فقط سرور و کاربر قادر به رمز گشایی داده های تبادل شده بین خود باشند. این پروتکل همچنین با فشرده سازی داده های رد و بدل شده بین کاربر و سرور باعث سرعت بخشیدن به لود سایت هم خواهد شد.

5 دلیل برای استفاده از SSL

تاریخچه

تلاش‌های تحقیقاتی در اوایل نسبت به امنیت در لایه انتقال شامل برنامه‌نویسی شبکه‌ای امن و رابط برنامه‌نویسی کاربردی بود. در سال ۱۹۹۳ به بررسی رویکرد داشتن یک لایه انتقال امن، به منظور تسهیل مقاوم‌سازی برنامه‌های کاربردی موجود در شبکه با اقدامات امنیتی پرداخته شد.

۳٫۰، ۲٫۰، 1.0 SSL

پروتکل SSL در اصل توسط Netscape توسعه داده شد. نسخه ۱٫۰ آن برای استفاده عمومی نبود. نسخه ۲٫۰ آن در سال ۱۹۹۵ منتشر شد که تعدادی نقص‌های امنیتی داشت و منجر به تولید نسخه ۳٫۰ شد.

 SSL 3.0

در سال ۱۹۹۶ منتشر شد یک طراحی مجدد کامل از پروتکل‌های تولید شده بود.

TLS 1.0

این پروتکل در سال ۱۹۹۹ به عنوان ارتقا یافتهٔ نسخه SSL 3.0 تعریف شد. تفاوت چشمگیری بین این پروتکل و SSL 3.0  وجود ندارد و می‌توان گفت این پروتکل SSL 3.0 را کامل کرده‌است.

TLS 1.1

این پروتکل در سال ۲۰۰۶ تعریف شد و توسعه یافته TLS 1.0 بود. تفاوت‌های قابل توجهی که در این نسخه وجود دارد:

TLS 1.2

در سال ۲۰۰۸ تولید شد. مشخصات TLS 1.1 را دارد. تفاوتی که این پروتکل دارد این است که MD5-SHA-1 با SHA-256 جایگزین شده‌است.

انواع گواهی نامه های SSL   بر اساس اعتبار

  1. (Domain Validated (DV این گواهی صدور آسان و سریعی دارد و چک میکند که دامنه شما معتبر است، در اختیار یک شخص واقعی هست، اطلاعات را رمز نگاری می کند و این تضمین را به کاربران و مرورگرهای می­دهد که دامنه استفاده شده در لیست سیاه کلاهبرداری یا اسپم در اینترنت نیست.
  2. (Organization Validated (OV این گواهی اعتبار بالایی دارد چون برای گرفتن این گواهی مدارک ثبتی و شناسایی شخص یا شرکت بین شرکت ارائه دهنده پروتکل و شخص متقاضی رد و بدل می شود.
  3. (Extended Validation (EV بالاترین نوع اعتبار سنجی در ارائه پروتکل های SSL است. در این نوع گواهی نامه جعل و کلاهبرداری به صفر می رسد زیرا پروتکل های اعتبار سنجی بسیار سخت گیرانه ای دارد.

حال که می دانیم SSL چیست تاثیر داشتن و فعال کردن گواهی SSL بر روی دامنه و سایت چیست؟ آیا داشتن آن ضروری است؟ چگونه گواهی را تهیه کنیم؟

5 دلیل برای استفاده از SSL

7 دلیل گرفتن و فعال کردن گواهی نامه SSL

  1. سرعت بیشتر

سایت هایی که از این پروتکل استفاده میکنند سریع تر هستند. دلیل سرعت بالاتر  بخاطر این است که تمامی ارتباطات رمز نگاری به قطعات مختلف تقسیم و فشرده سازی می شوند و میتوانند به صورت موازی ارسال و پردازش شوند.

  1. اعتماد مشتریان

با داشتن گواهی SSL مشتریان از بابت امنیت و حریم خصوصی خود مطمئن می شوند و اعتماد بیشتری به پرداخت ها و استفاده از سایت شما می کنند.

  1. سئو بهینه

در قوانین جدید سئو در الگوریتم های گوگل این یک اصل اثبات شده است که سایت های با گواهی SSL سریعتر ایندکس شده و رتبه های بهتری را کسب می کنند.

  1. در مرورگرها به درستی نمایش داده شوید

به دلیل اهمیت امنیت در فضای وب مرورگر ها به تدریج پردازش سایت های http را محدود کرده اند و در بیشتر مواقع حتی سایت را باز نخواهند کرد و یا قبل آن خطایی را به کاربر نشان می دهند که این برای کاربران شما خوشایند نخواهد بود.

  1. امنیت بیشتر

همانطور که گفتیم این پروتکل بیشتر برای ایجاد امنیت ساخته شده است علاوه بر رمز گذازی بر روی داده های رد و بدل شده بین سرور و کاربر در بسیاری از موارد باعث جلوگیری از دسترسی های غیر مجاز به سایت و جلوگیری از حمله بات ها هم خواهد شد.

ما در رابینت به مشتریان خود پیشنهاد می دهیم که حتی بر روی سایت هایی که فروشگاهی نیستند و فاقد درگاه پرداخت هستند هم SSL را فعال کنند. با خواندن دلایل بالا می بینید که داشتن SSL بر روی سئو ، تجربه کاربری و امنیت تاثیر زیادی دارد.

همچنین سایت های فروشگاهی که با اطلاعات کاربران و پرداخت و تراکنش مالی سر و کار دارند یکی از ملزومات این نمونه سایت ها داشتن SSL است.


مشاوره رایگان با کارشناسان ما

مطالب مرتبط

بررسی کتاب «تجارت جنگ است»

شرکت رابینت
12 ماه قبل

آموزش بکاپ گرفتن از واتساپ

شرکت رابینت
10 ماه قبل

آموزش دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

شرکت رابینت
2 سال قبل
خروج از نسخه موبایل