در آغاز باید بدانید که تمرکز بر روی کلمات کلیدی long-tail و دنباله دار یکی از روش های بسیار مؤثر در تعیین استراتژی های سئو و افزایش بازدید سایت شما است.

بر اساس منحنی تقاضا 70 درصد از سرچ و جستجو های آنلاین مربوط به کلمات کلیدی دنباله دار است که این موضوع به این معنی است که سازمان ها به اشتباه روی کیورد های رقابتی که 30 درصد از جستجو ها را شامل میشود تمرکز کرده‌اند! حال دلیل این موضوع این است که کلمات کلیدی دنباله دار دارای ترافیک جستجوی بسیار کمتری نسبت به کلمات کلیدی پر طرفدار هستند.

به همین دلیل است که با یک سرچ ساده طولانی توسط کاربران سایت شما در ردیف اول گوگل قرار خواهد گرفت، چرا که بیشتر رقبا صرفا تمرکز خود را بر روی کلمات کلیدی کوتاه میگذارند و توجهی به کلمات کلیدی دنباله دار نمیکنند پس بالا آمدن رتبه سایت شما میتواند بسیار راحت تر باشد.

این تکنیک میتواند برای همه‌‌‌ی کسب و کار ها مورد استفاده قرار بگیرد و دلیل آن هم این است که با این تکنیک به روشی جذاب شما مخاطبانی جذب میکنید که خیلی از رقیبانی که به این روش ها توجهی ندارند قادر به جذب آن ها نیستند!

در ادامه به معنی دقیق تری از کلمات کلیدی دنباله دار و فواید استفاده از این استراتژی خواهیم پرداخت.

معنی و مفهوم کلمات کلیدی long-tail چیست؟

اولین بار اصطلاح کلمات کلیدی دنباله دار توسط کریس اندرسون به میان آمد که در کتاب خود با همین عنوان به نام long-tail keyword راجب آن توضیح  داده شده است، او در این کتاب توضیح میدهد که فضای اینترنت بسیار بسیار وسیع است و محصول و کالای شما هرچقدر کوچک برای خودش بازاری منحصر به خود دارد و شانس دیده شدن آن با روش های مؤثر مانند استفاده از کلمات کلیدی دنباله دار بالا خواهد بود، زیرا این نوع از کلمات کلیدی دارای ترافیک هدفمند تر ی هستند در نتیجه مخاطب مدت زمان بیشتری را در سایت شما خواهد ماند.

در کل تمامی سایت ها و وبلاگ ها بنا به موضوعی که در آن زمینه فعالیت میکنند دارای یک موضوع واحد هستند و کلمه کلیدی اصلی سایت و وبلاگ آن ها نیز همان زمینه‌ی فعالیت خواهد بود.

به عنوان مثال کسی که در زمینه‌ی املاک فعالیت میکند کلمه کلیدی سایت او نیز املاک و مشاور املاک خواهد بود، تیم رابینت نیز به دلیل فعالیت در زمینه طراحی سایت و اپلیکیشن کلمه کلیدی طراحی سایت، طراحی اپلیکیشن و سئو را خواهد داشت.

با این همه شما نمیتوانید صرفا بر روی همین کلمات کلیدی مانور دهید و تمام مطالب و بلاگ های خود را در این زمینه بنویسید، به همین دلیل باید راجب سایر موضوعات مرتبط با سایت خود نیز اقدام به تولید محتوای متنی کنید و مطالب آموزنده و جذاب در سایت خود قرار دهید.

لینک دهی با استفاده از کلمات کلیدی دنباله دار و طولانی

مهم ترین موضوع در سئو و سنگ بنای اصلی آن موضوع تولید محتوا است، به همین دلیل باید برای آن وقت بگذارید و از این کار خسته نشوید!

همیشه به یاد داشته باشید که در صورتی که وبلاگ خود را با کلمات کلیدی دنباله دار بهینه سازی میکنید آن ها را به دسته بندی ها و این دسته بندی ها را به دسته ها و صفحه هایی که مد نظر دارید لینک دهید.

این موضوع نیز قابل توجه است که لینک دهی باید از صفحات پایین تر به بالاتر انجام شود تا بتوانید به خوبی به موتور جستجوی گوگل نشان دهید که سایت شما دارای ساختار منظم و منسجمی است تا صفحات جذاب و مهم شما رتبه های بالاتری را از گوگل دریافت کنند.

دلیل اهمیت تمرکز بر کلمات کلیدی دنباله دار چیست؟

همانطور که در اول مقاله نیز اشاره کرده بودیم بالا آمدن رتبه سایت با استفاده از کلمات کلیدی دنباله دار بسیار آسان تر از کلمات کلیدی پر طرفدار و متداول است، زیرا تعداد کسانی که برای رتبه های بالا در صفحات نتیجه گوگل بر روی کلمات کلیدی طولانی و دنباله دار کار میکنند بسیار کمتر از سایر رقیبان شما هستند، همچنین بستر اینترنت نیز بسیار گسترده است و شما با تمرکز بر روی این کلمات کلیدی دنباله دار میتوانید به میزان بسیار زیادی ترافیک سایت خود را بالاتر بیاورید.

 از دیگر مزایای خیلی خوب استفاده از این نوع کلمات کلیدی این است اکثر افرادی که این جملات را سرچ میکنند مخاطب هدف وبسایت شما تلقی میشوند، زیرا این دسته از مخاطبان به طور خیلی جدی تری به دنبال کالا یا خدماتی هستند که به احتمال زیاد قصد خریداری آن را دارند.

مسئله به شدت مهم دیگر ارائه کردن محصول یا خدمتی با کیفیت است و دیگر موضوع مهم ارائه آن محصول به صورتی جذاب و طبق برنامه ریزی قبلی است که باعث ترغیب به خرید مشتریان از شما شود.

اما نکته اخری که بسیار قابل توجه است موضوع انطباق کلمه کلیدی دنباله دار با محتوا و موارد موجود در سایت شما است زیرا کسی که به این روش در گوگل سرچ و جستجو میکند به دنبال یک محصول است و اصلا این مسئله خوب نیست که موجودی سایت شما با آن کلمه کلیدی دنباله دار انطباق نداشته باشد.

امیدواریم که توانسته باشیم از میزان اهمیت کلمات کلیدی دنباله دار(long-tail keyword) شما را آگاه کرده باشیم و شما نیز از این موضوع مهم استفاده نمایید.