امروزه با توجه به دسترسی گسترده به اینترنت در سراسر دنیا، شاید تکراری بنظر برسد که بگوییم همچنان تعداد افرادی که هر روزه به جمع کاربران آنلاین و بازاریابی دیجیتال اضافه می شوند رو به افزایش است.
طبق تحقیقات کارشناسان، استفاده ی ثابت و مداوم از اینترنت در میان بزرگسالان،تنها در طی سه سال گذشته 5٪ افزایش یافته است. این موضوع برروی بسیاری از جنبه های زندگی انسان تثیر گذاشته است که نحوه ی خرید و فروش کالاها و خدمات نیز یکی از این موارد است. به این معنی که با گسترش اینترنت، روش خرید و فروش افراد نیز دچار تغییر شده است و بازاریابی آفلاین، مانند گذشته موثر نیست.

دلایلی برای اثبات نیاز شما به یک استراتژی بازاریابی دیجیتال در سال 2020 !
دلایلی برای اثبات نیاز شما به یک استراتژی بازاریابی دیجیتال در سال 2020 !

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

بازاریابی دیجیتال به معنی تمامی روش های بازاریابی است که در سطح اینترنت انجام می شود. ایجاد ارتباط مشاغل با مشتریان فعلی و احتمالی خود که از کانال های دیجیتال مانند: موتورهای جستجو، رسانه های اجتماعی، ایمیل و وب سایت ها انجام می شود را بازاریابی دیجیتال می گویند.
بنابراین، هر شکلی از بازاریابی که به صورت آنلاین وجود دارد همان بازاریابی دیجیتال است.

از آنجا که هنوز هم بسیاری از افراد اطلاعات کاملی در ارتباط با بازاریابی دیجیتال ندارند و سوالات زیادی در مورد بازاریابی دیجیتال دریافت می کنیم. گروه طراحی سایت و اپلیکیشن رابینت با جمع آوری این مقاله تصمیم گرفت تا بخشی از سوالات و ابهامات شمارا در این زمینه برطرف سازد. همچنین همه روزه شما می توانید از طریق راه های ارتباطی با مشاوران و متخصصان شرکت رابینت تماس بگیرید و راهنمایی های مورد نیاز خود را در این زمینه دریافت کنید.

 

بازاریابی در گذشته و حال!

بازاریابی به معنی برقراری ارتباط با مخاطبان، در مکان و زمان مناسب بوده است. امروزه، اگر بخواهیم تعریفی بر بازاریابی داشته باشیم بدین صورت است که شما باید با آنها در جایی که بیشتر وقت خود را می گذراندند ملاقات کنید؛ یعنی همان اینترنت!
همانطور که گفته شد امروزه اینترنت دنیا را تسخیر کرده است؛ اما باید بدانید که هنوز هم بازاریابی سنتی مانند تبلیغات چاپی، ارتباط تلفنی یا حضوری وجود دارد، در مقابل بازاریابی سنتی که دشوار و طاقت فرسا هم هست، بازاریابی دیجیتال وجود دارد.

همانطور که گفته شد بازاریابی دیجیتال به صورت الکترونیکی و آنلاین انجام می پذیرد؛ این بدان معناست که برخلاف بازاریابی سنتی که محدود به چند روش بود و انرژی و زمان زیادی را از افراد می گرفت، در این مدل بازاریابی روش های بی پایانی از جمله ایمیل، ویدئو، رسانه های اجتماعی و وب سایت وجود دارد که اکنون بازدهی بیشتری نیز نسب به بازاریابی سنتی دارند.

 

نقش بازاریابی دیجیتال برای یک شرکت چیست؟

در یک جمله اگر بخواهیم از اهمیت بازاریابی دیجیتال صحبت کنیم باید بگوییم، بازاریابی دیجیتال برای کسب و کار و آگاهی افراد از برند شما حیاتی است. امروز اغلب افرادی که شروع به ایجاد کسب و کاری می کنند در قدم اول یک صفحه در رسانه های اجتماعی باز می کنند یا یک وبسایت طراحی می کنند. اگر این کار را هم نکنند، حداقل در شبکه های اجتماعی تبلیغاتی برای برند خود انجا می دهند. در دنیای امروز تولید محتوای دیجیتال و بازاریابی به قدری رایج است که مصرف کنندگان به عنوان راهی مورد اعتماد برای آشنایی با برند ها به آن نگاه می کنند.

نقش بازاریابی دیجیتال برای یک شرکت چیست؟
نقش بازاریابی دیجیتال برای یک شرکت چیست؟

نتایج دقیق یا احتمالی!

از آنجا که بازاریابی دیجیتال روش ها و استراتژی های بسیاری دارد، می توانید خلاقیت به خرج دهید و انواع مختلفی از روش های بازاریابی را با توجه به بودجه ی خود آزمایش کنید. با استفاده از بازاریابی دیجیتال، می توانید بر میزان موفقیت و بازگشت سرمایه ی خود تسلط بیشتری داشته باشید و تجزیه و تحلیل دقیق تری در اختیار داشته باشید. اما نظارت بر یک محتوای تبلیغاتی سنتی، مانند بیلبورد یا تبلیغ چاپی دشوار است.

بنابراین، برخلاف بازاریابی آفلاین، بازاریابی دیجیتال به بازاریابان این اجازه را می دهد تا نتایج دقیقی را در اختیار داشته باشند. اگر تا به حال آگهی تبلیغاتی در روزنامه گذاشته باشید، این موضوع را می دانید که تخمین تعداد افرادی که به آن صفحه مراجعه کرده اند، امکان پذیر نیست.

هیچ روش مطمئنی وجود ندارد که بفهمید آیا آن تبلیغ عامل فروش بوده است یا خیر.با بازاریابی دیجیتال، می توانید تعداد دقیق افرادی که صفحه اصلی وب سایت شما را در هر لحظه مشاهده کرده اند، با استفاده از نرم افزار های موجود در سیستم های بازاریابی مشاهده کنید.

همچنین می توانید در میان سایر داده های تجزیه و تحلیل، ببینید که افراد از چند صفحه بازدید کرده اند، از چه دستگاهی استفاده می کنند و از کدام مناطق جغرافیایی از صفحات شما بازدید می کنند.

این امکانات به شما کمک می کنند تا باتوجه به تعداد افرادی که به وب سایت شما مراجعه می کنند، بتوانید اولویت بندی هایی در روش های بازاریابی انجام دهید و بدانید برروی کدام روش ها بیشتر از بقیه باید سرمایه گذاری کنید و وقت بذارید. به عنوان مثال، اگر به کمک این امکانات متوجه شدید که 30٪ از بازدیدهای شما از طریق جستجوی گوگل حاصل می شود، می دانید که برای افزایش این درصد احتمالاً باید مدتی را صرف سئو کنید.

عملکرد محتوای آفلاین در مقابل آنلاین!

تصور کنید که شما یک بروشور برای محصولات برند یا شرکت خود طراحی کرده اید و از طریق صندوق های نامه آنها را به افراد مختلف ارسال کرده اید؛ این بروشور نوعی محتوا است؛ البته محتوای آفلاین. اما پس از انجام همه ی این زحمات، موضوع این است که شما نمی دانید چند نفر بروشور شما را باز کرده اند و یا چند نفر آن را مستقیما به سطل زباله انداخته اند!

اکنون تصور کنید که در عوض آن محتوا را در وب سایت خود آپلود می کردید. با این روش می توانید دقیقاً تعداد افرادی را که صفحه مورد نظر را مشاهده کرده اند را بدانید و با استفاده از فرم هایی که در وبسایت قرار می دهید، اطلاعات تماس کسانی که آن را دانلود می کنند جمع آوری کنید و از آنها نظرسنجی کنید. بنابراین با بازاریابی دیجیتال نه تنها می توانید تعداد دقیق افرادی که محتوای شما را مطالعه می کنند را بدانید، بلکه میتوانید نظر افراد را بپرسید و به کمک آن نظرات در آینده محتوای مناسب تری را در سایت خود ارائه دهید.

شرکت رابینت واقع در شیراز با ارائه خدمات در زمینه ی بازاریابی دیجیتال، شما را در همه مراحل راه اندازی کسب و کار آنلاین خود راهنما و همراه خواهد بود. می توانید برای سفارش و یا در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه، با شماره تماس 9171 9100 071 و یا از صفحه ارتباط با ما از طریق شبکه های اجتماعی و یا فرم تماس، با ما در ارتباط باشید.